Diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemleri sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğünün dental anksiyete kontrolüne etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of virtual reality glasses used during scaling and root planing on dental anxiety control
- Tez No: 734488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ GÜRBÜZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Dental anksiyete, hastanın tedaviden kaçınma davranışı sergilemesine neden olabilecek, klinik açıdan zorlayıcı bir etkendir. Dental anksiyetenin kontrol altına alınabilmesi için distraksiyon gibi çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren sanal gerçeklik gözlükleri, dental tedavilerde distraksiyon amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışmasında, cerrahi olmayan periodontal tedavi esnasında sanal gerçeklik distraksiyonu uygulamasının dental anksiyete kontrolü üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran hastalardan, ağız içinde en az iki kadranında diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi tedavisi ihtiyacı olan ve dental anksiyete skalasına göre dokuz veya yukarısında skor alan 60 hasta dahil edildi. Hastaların rastgele seçilen bir ağız içi kadranına sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak, diğer kadrana ise kullanılmadan diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesi işlemleri uygulandı. Sanal gerçeklik gözlüğü uygulaması sırasında doğa manzarası görüntülerinden oluşan bir video hastanın gözleri önündeki ekrana yansıtıldı. Tedavi sonunda işlem süresi kaydedildi, hastalara görsel analog skala ve dental anksiyete skalası uygulandı. Hastaların fizyolojik ölçümleri tedavi başında, esnasında ve sonrasında olmak üzere üç farklı zamanda değerlendirildi. Bulgular: Sanal gerçeklik distraksiyonu ile işlem süresinin ve hastaların işleme bağlı ağrı ve rahatsızlık hissinin azaldığı izlendi. Sanal gerçeklik gözlüğü kullanım sırası değerlendirildiğinde ise işleme gözlük kullanımı olmadan başlanmasının daha etkili olduğu görüldü. Hastaların %66,6'sı sonraki tedavilerinde sanal gerçeklik gözlüğü uygulamasını tercih ettiklerini belirtti. Sonuç: Sanal gerçeklik distraksiyonu uygulamasında hasta değerlendirmelerinin olumlu, işlem süresinin daha kısa olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Dental anxiety is a clinically compelling factor that can cause patients to exhibit treatment avoidance behavior and various techniques such as distraction are used to control it. Virtual reality glasses, which have entered our lives with the developing technology, have started to be used for distraction in dental treatments. In this thesis, it is aimed to evaluate the effect of virtual reality glasses application on dental anxiety control during non-surgical periodontal treatment. Material and Methods: The study included 60 patients who applied to Department of Periodontology, Faculty of Dentistry, Kutahya Health Sciences University, who required scaling and root planing treatment in at least two intraoral quadrants and scored nine or above according to the dental anxiety scale. One of the randomly selected intraoral quadrants of the patients was treated using virtual reality glasses, and the other quadrant was treated without it. During virtual reality glasses application, a video consisting of nature scenes images was projected on the screen in front of the patient's eyes. At the end of the treatment, the duration of procedure was recorded and visual analog scale and dental anxiety scale were applied to the patients. Physiological measurements of the patients were evaluated at three different times: at the beginning of the treatment, during the treatment, and after the treatment. Results: With virtual reality distraction, the duration of the procedure and the patients' feeling of pain and discomfort associated with the procedure were reduced. When the order of use of virtual reality glasses was evaluated, it was observed that it was more effective to start the process without the use of glasses. Of the patients, 66.6% stated that they preferred virtual reality distraction in their next treatment. Conclusion: It was concluded that patient evaluations were positive and the procedure time was shorter in virtual reality distraction.