Tetrasiklin içeren etilen vinil asetat fibrillerinin periodontal hastalıklı bireylerde uygulanması sonucu klinik parametrelerde meydana gelen değişikliklerin incelenmesi
- Tez No: 99539
- Danışmanlar: PROF.DR. UTKU ONAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
52 ÖZET Çalışmamız, yapılan klinik ve radyolojik inceleme sonunda orta veya ileri derecede periodontal yıkım tespit edilen, erişkin periodontitis teşhisi konulan bireyler arasından seçilmiş 30 hastada gerçekleştirilmiş ve diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirme işlemlerine destek olması amacıyla kullanılan % 25 tetrasiklin içeren EVA fibrillerinin, 1 yıllık bir süreçte klinik etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamına alınan kontrol ve deney grupları aynı hastada rastlantısal olarak belirlenmiş ve tüm bireylere diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirme işlemleri uygulanmıştır. Çalışmamızda uygulama süreleri farklı olan iki deney grubu ve bir kontol grubu olmak üzere üç grup yer almaktadır. Deney gruplarından birini 8±2 günlük % 25 tetrasiklin HCL içeren fıbrilin tek doz uygulaması, diğer deney grubunu aynı fibrilin 2x8+2 gün süre içeren sıralı uygulaması oluşturmuştur. Kontrol grubunda ise cerrahi olmayan klasik periodontal tedavinin dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Hastaların tedavi öncesinde ve sonrasında, plak indeksi, gingival indeks, dişeti oluğu kanama indeksi, sondalanabilir cep derinliği, rölatif klinik ataşman seviyesi ve dişeti kenarı konum değişikliği değerlerinin saptanması için ölçüm ve indeksler yapılmıştır. Klinik parametreler 1., 3., 6. ve 12. aylarda tekrarlanmıştır. Klinik ölçümlerin değerlendirilmesinde; her grubun başlangıç tedavisi öncesi ve fibril uygulaması sonrası değerlendirme ile kontrol dönemlerine ait değerlerinin farkları (grup içi farklar) eşleştirilmiş serilerde t-testi ile, aynı ölçüm dönemlerindeki gruplar arası değerlendirmede, ölçümler arasındaki farklar ise Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi ve Mann- Withney-U testi ile yapılmıştır.53 Bulgular değerlendirildiğinde; hem deney hem de kontrol gruplarında başlangıç değerlerine göre anlamlı değişiklikler görülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmada, sondalamada kanamada, 1. ayda sıralı fibril uygulamasının yapıldığı deney II grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan ileri derecede anlamlı bir değişiklik olduğu saptanmış (p0,05). Sondalanabilir cep derinliği ve rölatif klinik ataşman seviyesi değerlendirildiğinde, 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study, following the clinical and radiological examination, which vonsisted of scaling and root planning procedures and application of 25% tetracycline containing EVA fibers as an adjuct to initial periodontal therapy, was performed in 30 moderate-severe periodontitis adult periodontitis subjects and clinical effects was evaluated in a period of one year. The control and test groups were determined randomly in the same patient and scaling and root planning procedures were performed in all the patients. The study consisted of three groups; two test groups that had different application periods and a control group. The first test group consisted of single dose application of 25% tetracycline HCL fibers for 8+2 days, and the other test group consisted of the serial application the same fibers for 2. 8+2 days. In the control group conventional non-surgical periodontal therapy had been performed. Before and after the therapy, the measurements and indices including PI, GI, SBI, PD, RAL. Clinical parameters repeated at 1st, 3rd, 6th, and 12th months. The differences between the values of each group before the initial periodontal therapy and after the fiber application, and the values of control periods (intra-group differences) were evaluated using the using t-test in paired series. Inter-group evaluation of the same measurement period the differences between themeasurements was analysed using Kruskal- Wallis one way variance analysis and Mann- Whitney test. According to our data, there were statistically significant differences in the test and control groups comparing with the initial values.