'Temiz' Türk kızlarına nasihatler: Türkçe romanlarda kadına yönelik bir ceza mekanizması olarak frengi
Advice to 'Pure' Turkish girls: Syphilis as a punishment mechanism against women in Turkish novels
- Tez No: 866759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkçe edebiyatta hastalıklar üzerine yapılmış çalışmalar olsa da bu araştırmalar ya hastalıkların edebi temsillerine genel manada bakmış ya da frengiyi ele alsa da çoğunlukla eserlerin ayrıntılı analizini yapmamıştır. Bu nedenle bu tez dört romanın yakın okumasını yaparak Türkçe romanlarda frenginin kullanımı üzerinden bu eserlerde hastalığın kadınlara yönelik bir ceza mekanizması olarak kullanımını inceleyecektir. Frengiyi ana tema olarak ele alan bu romanlar Halide Edib Adıvar'ın Mev'ut Hüküm (1918), Peyami Safa'nın Sözde Kızlar (1923), Etem İzzet Benice'nin Beş Hasta Var (1932) ve Aka Gündüz'ün Bir Şöförün Gizli Defteri (1946) romanıdır. Tezim bu eserlerden hareketle üç erkek yazarın romanlarında frenginin kadın karakterlere bir ceza olarak kurgulandığını gösterecek ve bunu Halide Edib'in meseleye yaklaşımıyla kıyaslayacaktır. Adıvar'ın eserindeki frengi yaklaşımının diğer romanlardan farkını örneklerle açıklayacaktır. Bu farklılığın kaynağının erkek yazarlarda görülen eril bakıştan beslenen bir yazarsal niyet olduğunu ve yazarların bu bakışın hastalığı araçsallaştırarak bir ceza mekanizması olarak kullandığını savunacaktır.
Özet (Çeviri)
While studies on diseases in Turkish literature exist, they have either provided a general overview of the literary representations of diseases or, when discussing syphilis, often lacked a detailed analysis of specific works. Therefore, this thesis aims to conduct a close reading of four novels and explore the use of syphilis as a mechanism of punishment against women in Turkish literature. The novels, centered around syphilis as the main theme, include Halide Edib Adıvar's Mev'ut Hüküm (1918), Peyami Safa's Sözde Kızlar (1923), Etem İzzet Benice's Beş Hasta Var (1932), and Aka Gündüz's Bir Şoförün Gizli Defteri (1946). Based on these works, the thesis aims to demonstrate that syphilis is fictionalized as a form of punishment for female characters in the novels of three male writers and will compare this with Halide Edib's approach to the issue. It will elucidate the difference in Adıvar's approach to syphilis in his work compared to other novels, providing examples to illustrate this divergence. The thesis argues that the source of this difference lies in an authorial intention influenced by the masculine gaze, asserting that this perspective instrumentalizes the disease, using it as a mechanism of punishment.