Davranışsal finans perspektifinden ekonomik dalgalanma dönemlerinde yatırımcı davranışları: Türkiye menkul kıymet piyasaları üzerine bir inceleme
Investor behavior during periods of economic fluctuation from a behavioral finance perspective: A review on Turkish securities markets
- Tez No: 734508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Davranışsal finans, bireysel yatırımcıların finansal piyasalarda nasıl karar verdiğini, bilgileri nasıl yorumladıklarını ve bu bilgiler ışığında nasıl hareket ettiklerini açıklamaya çalışır. Diğer bir ifade ile geleneksel finans modellerinin yerini alan davranışsal finans, yatırımcı davranışlarını açıklamaya çalışan, nispeten yeni bir bilim dalıdır. Belirsiz durumlarda yatırımcının rasyonellikten uzaklaştığını savunan davranışsal finans, finansal piyasaları inceleyerek, birçok borsa anomalisine, spekülatif fiyat balonlarına ve çöküşlere açıklama getirmeye çalışmaktadır. Finansal serbestleşme ve deregülasyonların küresel ölçekte finansal piyasaları birbirine bağlaması ülke ekonomilerinin konjonktürel hareketlerini etkilemektedir. Konjonktürel hareketlerin seyri de yatırımcı davranışlarını etkilemektedir. Tez çalışmasında, 1998-2021 yılları arası Türkiye'nin konjonktürel canlanma ve daralma dönemlerinde kazanan kaybeden portföy modeli yardımıyla yatırımcı eğilimleri davranışsal finans modelleri ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular, Borsa İstanbul Pay piyasasında yatırımcı davranışlarının konjonktürel dalgalanma devrelerinden etkilendiğini göstermektedir. Yatırımcıların, konjonktürel canlanma ve daralma devrelerine göre davranışsal finans fiyat anomalisi olan aşırı/eksik reaksiyon anomalisine kapıldıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance tries to explain how individual investors make decisions in financial markets, how they interpret information and how they act in the light of this information. In other words, behavioral finance, which has replaced traditional finance models, is a relatively new science that tries to explain investor behavior. Behavioral finance, which argues that investors move away from rationality in uncertain situations, tries to explain many stock market anomalies, speculative price bubbles and collapses by examining financial markets. The fact that financial liberalization and deregulations connect financial markets on a global scale affects the cyclical movements of the country's economies. The course of cyclical movements also affects investor behavior. In this thesis, it is aimed to reveal the existence of behavioral finance price anomalies in Turkish securities markets and the effect of recovery and contraction periods, which are cyclical fluctuations, on price anomalies. In other words, it is aimed to evaluate whether there is a change in the investment behavior of individual investors during business cyclicals from the behavioral finance perspective. For this purpose, the winner-loser portfolio model was applied during the cyclical recovery and contraction periods of Turkey between 1998-2021. The findings show that investors tend to overreact in Turkey's business cyclicals.