Ergenlerde psikolojik sağlamlığın yordanmasında algılanan anne baba tutumu ve affetme davranışının rolü
The role of the forgiving behavior and the perceived parental attitudes on the prediction of psychological strenght of adolescents
- Tez No: 734507
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma ile ergenlerin algıladıkları anne baba tutumlarının ve affetme davranışlarının, psikolojik sağlamlıklarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada; Kişisel Bilgi Formu ile birlikte Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Anne Baba Tutum Ölçeği ve Heartland Affetme Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, İzmir ilinde resmi ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemi ise, farklı ortaöğretim türü ve programı uygulayan okulların her sınıf düzeyinden seçilen toplam 2302 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçek puanlarının normallik sınamasında çarpıklık katsayıları kullanılmıştır. Ölçek puanlarının normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden puanların cinsiyet ve psikolojik yardım alma durumu değişkenlerine göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testinden; sınıf, anne-baba eğitim durumu, aile toplam geliri, ailenin ekonomik durumu, kardeş sayısı, doğum sırası değişkenlerine göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık görüldüğünde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla post hoc testlerinden yararlanılmıştır. Anne-baba tutumu, affetme davranışları ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin analizinde Pearson korelasyon testinden; anne-baba tutumu ve affetme davranışının psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of adolescents' perceived parental attitudes and forgiving behavior on their psychological resilience. In the research; Data was collected using the Child and Youth Resilience Scale, Parental Attitude Scale and Heartland Forgiveness Scale, together with the Personal Information Form. The population of the research consists of students studying at public secondary education institutions in the city of İzmir. The sample, on the other hand, consisted of a total of 2302 students selected from each grade level of schools applying different secondary education types and programs. The data was analyzed using the SPSS 24.0 program. The skewness coefficients were used in testing the normality of the scale scores. Since it was determined that the scale scores showed a normal distribution in the comparison of the scores according to the variables of gender and psychological help-seeking situation, two independent sample t-tests were used; ANOVA test was used to compare the variables of class, education levels of parents, total family income, economic status of the family, number of siblings, and the birth order. When a significant difference was observed in the ANOVA test, post hoc tests were used to determine between which the groups the difference was. In the analysis of the relationship among parental attitudes, forgiving behavior and resilience, Pearson correlation test; Multiple regression analysis were used to determine the effects of the parental attitudes and forgiving behavior on psychological resilience.