Figüratif resimde kurgu ile beden hareketi ilişkisi
The relationship between composition and posture in figurative paintings
  1. Tez No: 734509
  2. Yazar: SEVGİ YAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULSEMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Figüratif resimlerde sanatçının görselleştirdiği figürlerin espas ile beden hareketlerinin kurguya olan yansımalarının analiz edilmesinin amaçlandığı bu çalışmada, nitel araştırma yönteminin doküman incelemesi deseni tercih edilmiştir. Çalışma evreni kapsamında resmi ve sivil müze ve galeriler ile kitap, katalog, broşür vb. basılı kaynaklardan temin edilen figüratif resim görsel örnekleri kullanılmıştır. Bu görseller üzerinden, bir figüratif resimde en önemli unsur olan kurgu ve kurguyu oluşturan unsurlar olarak figürlerin biçim, konum ve pozisyonu, kurguyla ilişkisi bağlamında incelenip uygun kavram ve terimlerle betimlenerek yorumlanmıştır. Bu doğrultuda, Terry Barett'in Formal Analiz ve Edmund Burke Feldmann'ın Sürece Dayalı Sanat Eleştirisi yöntemlerinin kullanılmasıyla farklı dönemlerden seçilmiş figüratif resimlerin çözümlemeleri gerçekleştirilmiştir. Çözümlemelere konu olan bu figüratif resimlerde; hareket, vurgu, denge, bütünlük ve armoni gibi temel sanat ilkeleri, çalışma görselleri üzerinden kılavuz çizgileri yardımıyla, sanatçı tarafından gerçekleştirilen eserin kompozisyon yapısı incelenerek figürlerin beden hareketleri ile kurgu arasında oluşan bağ ifade edilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin yapılan analizlerinde, figüratif resim yapan sanatçıların resimlerinde kullandıkları figürleri kendi sanat anlayışlarına uygun belirledikleri bir kurgu şemasına göre kompoze ettikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to analyze the reflections of the space and posture of the figures visualized by the artist in figurative paintings, the document analysis pattern of the qualitative research method was preferred. Within the scope of the study frame, examples of the figurative artwork samples are used from the sources such as private and public museums and galleries, and published sources as books, catalogues, brochures etc. are interpreted by depicting them with appropriate concepts and terms; in the context of composition, which are the essential elements in a figurative picture, and the relationship of the form, position, and location of the figures with the composition. Accordingly, the selected figurative paintings from different periods were analyzed by using Terry Barett's Formal Analysis and Edmund Burke Feldmann's Process-Based Art Criticism methods. In these figurative paintings, which are the subject of analysis, the context between the posture of the figures and the composition has been tried to be expressed by investigating the structure of the composition performed by the artist in the artworks, with the help of guidelines through the image and by the use of the basic art principles such as movement, emphasis, balance, unity/variety, and harmony. The analysis of the data obtained within the scope of the study revealed that the artists who make figurative paintings compose the figures they use in their paintings according to a compositional scheme that they have determined in accordance with their own artistic understanding.