Görsel anlatımda doku
Texture in the visual telling
- Tez No: 73452
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİM ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz Gördüğümüz her şey bir dokuya sahiptir. Her cismin yüzeyinde, yalnız o cinsi belirleyen, farklı dokular vardır. Bunlar mikroskobik ölçülerden, gözle fark edilir olanlara kadar çok çeşitli biçimlerde dizilmiş, birimlerden oluşmaktadır. Kendi vücudumuzun anatomik yapışı düşünüldüğünde; beynimizi düşündüğümüzde yine bir çok hücre ve" dokulardan oluşan yapı söz konusu olur. Doku elemanı, insanlar resim yapmaya başladığından beri vardı ve ilerledikçe kendisini daha çok vurguladı, ilk önceleri resim belli kurallara uyularak yapılırken, doku sadece vizüel olarak yer alıyordu. Doğa yapısının önemli bir elemanı olan doku, sanat yapıtının da kuvvetli bir elemanıdır. Bütün eserler ister bina, ister heykel, ister resim olsun dokudan yoksun değildir. Doku resim düzlemi üzerindeki pictural etkiler elde etmek için kullanılan bir unsur olmasına rağmen, kendisi ne denli gerçekse, oluşturduğu etkiler de o denli gerçektir. Bir rengi parmaklarımızı sürmekle hissedemeyiz ama dokuyu resim düzlemi üzerinde parmaklar yardımıyla algılayabiliriz. Doğal dokunun, malzemenin direkt kullanılmasıyla, resimdeki bazı kurallar yıkıldı. Sanatçılar daha özgün çalıştılar. Dokuyu vurgulamak için, çevreden topladıkları malzemenin resmini yapmak yerine gerçeğini koydular. Fakat resimde boya malzemesi hala yerini korumaktadır. Sanatçı hissedilmesi gereken dokuyu, fırça vuruşlarıyla boyaya şekil vererek anlatmaya çalışır. Neden doku? Çünkü, doku görsel anlatımda yapı taşıdır. Bizi tekilden çoğula götüren, kalabalığın tek sesten koroya varışın verdiği heyecan nedir? Tıpkı müzik ve şiirdeki ölçüye benzer bir ritim duygusu olmalı bu. Davula vurulan tek vuruş yankılanmaz, sönüverir. Heyecan vermesi için tıpkı yürek vuruşu gibi yinelenmen, nakarat halini almalı, dokuya dönüşmelidir. Belki de bir coşkuya dönüşüm amaç! Sanırım, görsel anlatımda dokunun temel bir unsur olması; bir renk kadar, biçim kadar, çizgi ve leke kadar vazgeçilmez olmasındaki güç ve gizem burada yatıyor. Çevremizi bu denli saran dokunun sanatta yer almaması mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Everything we observe has a texture on it. There are special textures on every object, which are special for each. They apper on small as tiny materials, as to see from a microspic, as big as to clishinquish with eyes; in a series of different sezers; and units. As you think of human body, brain for example, has a construction, formed by different cells and tissues. Texture had been in the life of human, who they began painting the first pictures; and improved by the time. At the begining, painting were done according to the instinct rules. And the texture appeared visually only. Texture, being the important member of nature is also a strong and impressive membre of Art. Every building, every sculpture, every painting has a texture on it. As texture is a pictural effect on the painting surface, however, both the painting itself and the affects it resembles are real. We can't feel the sense of a painting by touching, but this is not true for texture. With the direct use of materials and natural texture on the painting, some rules were 'demolished. Artists had studied originally. To emphasize the texture, instead of painting the materials we collect from the envinonment; they put the real one in the painting. But, painting materials are still used. The artist shapes the painting with the brush blows; for the sense of texture. Why texture? Because it is the key stone of visiul attraction. What is the excitement of being plural from singular and the crowd to the choir? This must be a sense of rhytm like in music and poem. A single beat on the drum doesn't vibrate. For a sense of excitement we need a repetition, a texture a rhytm like heart. The aim is perhaps a feeling of enthusism. I think, the visual description, texture is as valid as colour, from line. Which means it the basic features of a painting. It is the mystery and strength in it. It is impossible to abandon from texture due it is so much fond in the nature and environment.