Kendi kendini yöneten takımların yönetime katkıları ve TEI'de bir uygulama
Self-management teams benefits for management and one application at TEI
  1. Tez No: 73453
  2. Yazar: BAHAR AY BAYRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KENDİ KENDİNİ YÖNETEN TAKIMLARIN YÖNETİME KATKILARI VE TEI'DE BİR UYGULAMA Bahar AY BAYRAÇ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1998 Danışman: Prof.Dr. Mehmet ŞAHİN Kendi kendini yöneten takımlar önceden belirlenmiş amaçlan ve hedefleri başarma doğrultusunda birlikte çalışan çalışma takımlarıdır. Günümüzde çoğu şirketler kendi kendini yöneten takımları orta kademe yönetim maliyetlerini azaltmak ve organizasyon boyunca takım çalışmalarını geliştirmek için kullanmaktadırlar. Çoğu durumlarda daha iyi organizasyon başarısı elde etmek için takım kültürü oluşturulması gereklidir. Çok sayıda örnek organizasyon takım oluşturma çalışmalarına yönelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, Nabisco, Citicorp, Chrysler, General Foods, GE ve HoneywelFin bu yöne doğru çalışmalar içinde oldukları gözlenmiştir. Xerox rekabetsiz çalışma ortamını geliştirmek ve değerlendirmek için takım yaklaşımını ilk kullanan şirket olmuştur. Takım davranışlarının olumlu yönlerinden yararlanma, bireysel doyumu ve örgütsel başarımı geliştirme yönündeki hareketler özerk iş takımları düşüncesini doğurmuştur. Bu düşünce, iş ve örgüt tasarımı için sosyo-teknik sistemler yaklaşımının oluşması ile sonuçlanmıştır. Amaç, sosyal doyumu sağlamak için çalışanların gereksinmeleri ile örgütün teknik gerekliliklerini çakıştırmaktadır. Kendi kendini yöneten takımlar, geleneksel olarak yönetilen takımlarda ihtiyaç duyulmayan bir olgunluk ve sorumluluk derecesine ihtiyaç duyarlar. Kendi kendini yöneten takımlar gerekli olan üretimin kalite ve miktarı hakkında da organizasyondan açık talimatlar almalıdırlar. Destekçi bir personeel ihtiyaç duyulduğunda malzeme kaynakları gerekli violduğunda, uzmanlığını ve yönetimini sağlayacak ortam yaratılmalıdır. Geleneksel çalışma takımlarında, üretim amaçları, rehberlik ve malzeme kaynakları bir denetçi ya da yönetici tarafından sağlanır. Kendi kendini yöneten çalışma takımlarında ise çalışanlar kendi kendilerine bunların uygun olup olmadığından emin olmalıdırlar. Kendi kendini yöneten takımlar çalışma süresince incelenmiş ve aynı donanımla, aynı işleri yapan geleneksel şekilde yönetilen takımlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, kendi kendini yönetme durumunun, iş tatmini üzerinde önemli ve uzun süren pozitif bir etkisi olduğunu göstermiştir. Kendi kendini yöneten takımlardaki işgücü maliyetlerinin düşürülmesinden dolayı verimlilik gelişme göstermiştir. Çalışanların yeni çalışma düzeninden hoşlandıklarını iddia etmelerine rağmen iş devir oranı kendi kendim yönetim ortaya çıktıktan sonra artmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Self-managed teams are groups of employees who work together toward the achievement of preestablished goals and objectives. Many companies today use SMTs to reduce middle management costs and foster teamwork throughout the organization. In most cases, the team-oriented culture that results leads to better organizational performance. There are numerous examples of organizations that have moved toward a team- oriented work environment. Nabisco, Citicorp, Chrysler, General Foofs, GE and Honeywell are just a few of the organizations that have made the shift. Xerox first used a team approach to evaluate and improve an uncompetitive work area. Self-managing work groups require a degree of maturity and responsibility not called for in traditionally managed groups. They also must have clear directions from the organization about the quantity and quality of production needed.A highly supportive staff must provide expertise and direction when needed, and adequate material resources are obviously necessary. In traditional working groups, production goals, guidence, and material resources are supplied by a supervisor or manager. In self- managing work groups, the workers themselves must make sure these are available. The results showed a substantial and long-lasting positive effect of the self-managing condition on job satisfaction. Because of reduced labor costs in the self-managing groups, overall productivity showed an improvement. Although the employees claimed to like the new working arrangement, turnover increased after it was introduced. vin