Livestock and rural household food security: The case of Niğde province, Turkey
Hayvancılık ve kırsal kesim hanehalkı gıda güvencesi: Türkiye, Niğde ili örneği
  1. Tez No: 734525
  2. Yazar: SHAFIQA GHAFARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvansal Üretim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma ile Niğde ili kırsal alandaki hanelerin gıda güvencesine sahip olma durumları belirlenerek, işletmelerdeki hayvansal üretim ve diğer sosyo-ekonomik faktörlerin gıda güvencesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verileri, Niğde ili kırsal nüfusun %75,8'ini oluşturan Merkez, Bor ve Çiftlik ilçelerine bağlı köylerde yaşayan hanelerden basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen 101 adet haneden anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmada kırsal hanelerin gıda güvencesi düzeyini ölçmek için Hane Halkı Gıda Güvensizliği Erişim Ölçeği (HFIAS) kullanılmıştır. Hanelerin gıda güvencesine sahip olma durumlarına etkili faktörlerin belirlenmesinde ise lojistik regresyon analizi yönteminden faydalanılmıştır. Çalışma sonucuna göre, tarımsal desteklemelerin kırsal kesimde gıda güvencesinin geliştirilmesindeki etkisi dikkate alındığında, özellikle hayvancılıkla uğraşan küçük aile işletmelerinde hayvansal üretimde verim artışı ve yapısal sorunların çözümüne yönelik uzun vadeli politikaların çeşitlendirilerek uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, it was aimed to determine the food security status of the households in the rural areas of Niğde province and to examine the effects of animal production and other socio-economic factors on food security in the enterprises. The data of the research were collected through a questionnaire from 101 households determined by simple random sampling method from the households living in the villages of Merkez, Bor and Çiftlik districts, which constitute 75.8% of the rural population of Niğde province. The Household Food Insecurity Accession Scale (HFIAS) was used to measure the food security level of rural households in the study. The logistic regression analysis method was used to determine the factors affecting the food security of the households. Considering the effect of agricultural supports on the improvement of food security in rural areas, it is recommended to diversify and implement long-term policies aimed at increasing efficiency in animal production and solving structural problems, especially in small family farms dealing with animal husbandry.