The effect of smoking on fertility hormones like free testostrone, LH, and FSH for a group of male smokers in Iraq
Irak'ta bir grup erkek sigara kullanıcısı için sigara içmenin serbest testosteron, LH ve FSH gibi doğurganlık hormonları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 734524
  2. Yazar: KHALID MUHYI ALWAN AL-ABBASI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı, sigaranın vücuttaki karaciğer, kalp, akciğer gibi bazı organların işlevlerine etkisini değerlendirmek ve bu organların işlevlerine etkisini incelemektir. Bu vaka-kontrol çalışmasına 100 katılımcı (50 hasta ve 50 kontrol) dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı: Kısırlık hormonlarından muzdarip 50 hasta ve 5 yıldan uzun süredir sigarayı bırakan ve Irak'ın Salah-Alden şehri Samraa'daki kimyasal ve hormonlar Merkezini ziyaret eden 50 kontrol. Serbest testosteron, FSH ve LH düzeyi etkilenmez. Çalışma, kontrol grubuna göre hasta grubunda serbest testosteronda anlamlı azalma ve FSH düzeyinde artış olduğunu ortaya koydu. Sigara içmek sadece kısırlık hormonlarını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda insan vücudundaki kalp, akciğerler ve diğer organlar gibi diğer organları da etkiler. Ve belki de bir kişi sigara içmeye devam ederse, kalp ve akciğer hastalıklarına, kansere, karaciğer hasarına, erken yaşlanmaya ve kanda artışa ve diğer hastalıklara yol açar.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the effect of smoking on the functions of some organs in the body such as the liver, heart, and lung, study the effect on the function of these organs. This case-control study included 100 participants (50 patients and 50 controls). The patients were divided into two groups: 50 patients they suffer from the infertility hormone and 50 control quitting smoking for more than 5 years, who visit the chemical and hormones Center, at Samraa, Salah-Alden Iraq. The level of free testosterone, FSH , and LH not effect. The study was revealed, a significant decrease in free testosterone and increase in level of FSH in the patient's group when compared with the control. Smoking not only affects infertility hormones, but also affects other organs in the human body, such as the heart, lung and other organs. And perhaps if a person continues to smoke, it leads to heart and lung diseases, cancer, liver damage, premature aging, an increase in blood and other diseases.