Design and investigation of next generation access network based on advanced optical carrier generator
Gelişmiş optik taşıyıcı jeneratör üzerine dayalı yeni nesil erişim ağı tasarımı ve incelenmesi
  1. Tez No: 734530
  2. Yazar: NAMARIQ RASHID KHAMMAS AL-KHAZRAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TANYER EYYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde Pasif Optik Ağ (PON) tasarlanmıştır. Tasarım amacı, hatalı hizmet hattını ekstra çaba harcamadan profesyonelce bulmaktı. Literatürde çeşitli PON tasarım metodolojileri vardı. Ancak, daha az bileşene ve daha az hatalı hat takibine sahip bir tasarım zorluydu. Önerilen yaklaşım, PON ağının kırk sekiz Optik Ağ Birimine (ONU) hizmet edebilecek şekilde, son teknolojideki sızıntının üstesinden gelmeye çalıştı. Aynı zamanda tasarım, bırakılan hizmet hattını doğrudan ayırt etme yeteneğine sahip olmalıdır. Bu tezdeki tasarım esas olarak altı grup oluşturmak için Fiber Bragg Izgaralara (FBG'ler) bağlıdır, her grupta sekiz dal vardır. Her şube bir son kullanıcı/müşteri noktası görevi görür. Merkez Ofis'ten (CO) 20 Km'ye kadar mesafeli/konumlu ONU'lar için arıza tespit kapasitesi elde edildi. CO içinde yalnızca bir Optik Spektrum Analizörü (OSA) vardı. Bu OSA, tüm ağ gruplarını izlemek için kullanıldı, yani arıza yerini tahmin etmek için CO içinde kırk sekiz dal/ONU tarandı. Sistem, OptiSystem yazılım paketi sürüm 14 kullanılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Passive Optical Network (PON) was designed in this thesis. The design aim was to locate faulty line of service professionally without extra effort. In the literature, there were various PON-design methodologies. However, a design with less components and less faulty line tracking was a challenge. The suggested approach tried to overcome the leakage in the state-of-the-art, such that, the PON network would be able to serve forty-eight Optical Network Units (ONUs). At the same time, the design has to have the capability to distinguish the dropped line of service straightforwardly. The design in this thesis mainly depends on the Fiber Bragg Gratings (FBGs) to create six-groups, in each group, there are eight-branches. Each branch serves as an end-user/customer point. The capacity of fault location was achieved for ONUs distanced/located as far as 20Km from the Central Office (CO). There was only one Optical Spectrum Analyser (OSA) inside the CO. This OSA employed to monitor the whole network groups, i.e., forty-eight branches/ONU were screened inside the CO to predict the fault location. The system is built using the OptiSystem software package version 14.