Investigation of the role of neurotrophin receptor associated death domain protein in regulation of WNT/ß-catenin signaling using the zebrafish model
Nörotrofin reseptörü ile ilişkili ölüm bölgesi proteininin WNT/ß- katenin sinyal iletiminin düzenlenmesindeki rolünün zebra balığı modelinde araştırılması
  1. Tez No: 734529
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜNEŞ ÖZHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Wnt/β-katenin sinyal yolağı, gelişimsel süreçler ve doku homeostazı için çok önemlidir. Bu sinyal iletiminin anormal düzenlenmesi çeşitli bozukluklara yol açabilir. Bu nedenle, Wnt ile ilişkili hastalıkların altında yatan mekanizmaların anlaşılması, yeni terapötik yaklaşımlar için fayda sağlayabilir. Bu amaçla, bu yolaktaki modülatörlerin rollerinin aydınlatılması, yeni ilaç hedeflerinin keşfedilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında, p75 nörotrofin reseptörünün (p75NTR) bir homologu olan nörotrofin reseptörü ilişkili ölüm alanı proteininin (Nradd) Wnt/ß-katenin sinyalleşmesinin düzenlenmesindeki rolü zebra balığı modeli kullanılarak araştırılmıştır. Nradd, hücre içi ölüm alanına sahip bir transmembran proteini olduğundan, sağlıklı ve kanserli hücrelerde apoptozu indükleyebilir. Bu nedenle, Wnt/ß-katenin sinyal iletiminin bir bölümü olarak olarak düzenleyici rolü ve apoptoz indüksiyonu arasındaki ilişkinin hücre kültürü ve zebra balığı modelinde ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu modülasyon mekanizmasının bir sonucu olarak, Nradd ve diğer Wnt bileşenleri arasındaki etkileşim, bu yeni ölüm bölgesi proteininin ikili rolünün bir göstergesi olarak belirlenmiştir. Biyokimyasal ve moleküler biyolojik sonuçlarımıza dayanarak, Nradd, Wnt/β-katenin sinyal yolunun yeni bir geri besleme düzenleyicisi olarak tanımlandı. Sonuç olarak, yeni tedavi stratejilerinde Nradd'ın modülasyonu yoluyla Wnt sinyalini hedeflemenin nörolojik bozuklukların ortadan kaldırılması için faydalı olabileceğini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Wnt/β-catenin signalling pathway is crucial for developmental processes and tissue homeostasis. Abnormal regulation of this signalling transduction might lead to several disorders. Hence, the understanding mechanisms underlying Wnt-related diseases might provide benefits for novel therapeutic approaches. For this purpose, elucidation of the roles of the modulators in this pathway has a significant importance for discovering novel drug targets. In the context of this thesis, the role of the neurotrophin receptor associated death domain protein (Nradd), which is a homolog of p75 neurotrophin receptor (p75NTR), in regulation of Wnt/ß-catenin signaling was investigated using the zebrafish model. Since the Nradd is a transmembrane protein with an intracellular death domain, it is able to induce apoptosis in healthy and cancerous cells. Therefore, the relationship between regulatory role as part of the Wnt/ß-catenin signaling and induction of apoptosis in cell culture and zebrafish model has been aimed to be unravelled. As a result of this modulation mechanism, the interaction between Nradd and other Wnt components was determined as a indicator of the dual role of this novel death domain protein. Based on our biochemical and molecular biological results, Nradd was identified as a novel feedback regulator of the Wnt/β-catenin signalling pathway. Consequently, we propose that targeting Wnt signalling via modulation of Nradd in novel treatment strategies could be beneficial for eradicating neurological disorders.