Vergi denetiminde mali analiz tekniklerinin kullanılması
The Use of finance analysis techniques in tax control
- Tez No: 73454
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÇÖMLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU VERGİ DENETİMİNDE MALİ ANALİZ TEKNİKLERİNİN KULLANILMASI Öğr. Grv. F. Gamze Özbilgin Muhasebe Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1998 Danışman: Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi Devletin en önemli gelir kaynağını vergiler oluşturmaktadır. Bu vergiler beyan usulüne dayandığından, vergilerin doğruluğu mükellefin içtenliğine ve gerçeğe uygun beyanına bağlıdır. Bu yüzden devlet, mükellefin doğru bildirimde bulunup bulunmadığını anlamak için, mükelleflerin hesap ve işlemlerini denetleme yetkisini elinde tutmaktadır. Vergi denetiminde kullanılan bir çok teknik vardır. Günümüzde daha çok işletme yöneticileri ve finans kurumları tarafından kullanılan mali analiz teknikleri yavaş yavaş vergi denetiminde kullanılmaya başlanan tekniklerden biridir. Mükellefin bildirimi üzerinde inceleme yapacak olan denetim elemanı için, mali analiz tekniklerinin vergi denetiminde kullanılması bir çok kolaylık sağlamaktadır. Vergi denetiminde mali analiz tekniklerinin kullanılmasıyla vergi kaçak ve kayıplarının olma olasılığını gösteren sinyaller tespit edilecek, böylelikle inceleme elemanı elde edilen bilgilerle hangi noktalar üzerinde duracağını belirleyecek ve vergi incelemesini bu noktalar üzerinde yoğunlaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The major source of income for the state consists of taxes. Since these taxes depend on the system of declaration, the correct amount of taxes depends on the sensitivity of taxpayers and their realistic declarations.Therefore,the state has got the power of control over the tax-payers' accounts to understand whether they give the correct declaration or not. There are many techniques used for tax control. Today, techniques of financial analysis, which are used by managing directors and financial institutions, has become one of the techniques of tax control. The use of financial analysis techniques for tax-control helps the controller who is going to study the taxpayer's declaration. With the use of financial analysis techniques for tax-control, the signals of tax- evasion and tax-loss will better be fixed. Consequently, this will enable the tax- controller to see which points to emphasize in terms of tax control.