Yabancı sermayeli şirketlerin Türk ekonomisindeki yeri, sorunları ve çözüm önerileri
The Position of companies with foreign capital in Turkish economy, their problems and suggested solutions
- Tez No: 73455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Banka Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisi 1973 Petrol krizinin başlangıcından itibaren dış ödemeler dengesinin sürekli açık vermesidir. Bu açığın kapatılmasında en önemli yollardan biride yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişini teşvik etmekten ve bu yatırımları artırmaktan geçmektedir. Yabancı sermaye yatırımları, ödemeler dengesini olumlu yönde etkilemesinin dışında, ekonomide sermaye birikimini dolayısıyla yatırımları arttırmakta, ekonomik büyümeye ivme kazandırmaktadır. Diğer yandan ülke içinde kişi başına düşen milli geliri arttırmakta, işsizliğin azalmasına katkı sağlamakta ve ulusal şirketlerin verimlilik ve kalite düzeylerinde artış sağlanmasına neden olmaktadır. Bu açıdan yabancı sermaye ekonomiye kısa sürede refah getirecek bir araçtır. Fakat belli bir süre sonra yabancı sermayenin anapara, faiz, rant ve kâr transferleri nedeniyle ödemeler dengesini ve yatırımları olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Bugün dünyada yabancı sermayenin gideceği ülkede aradığı en önemli kriterlerden birisi“pazarın çekiliciğidir”. Ayrıca doğal kaynakların bolluğu ve ucuzluğu, kalifiye ve ucuz işgücü, ulaşım kolaylığının bulunması cazibeyi arttıran diğer faktörlerdir. Türkiye'de bu sayılan özelliklerin hepsi mevcuttur. Ülkemiz bu bakımdan oldukça şanslı görünmektedir. Bugüne kadar beklenen düzeyde yabancı sermaye yatırımı gerçekleşmemiştir. Ancak bundan sonra ülkemizde sağlanacak ekonomik, politik ve sosyal istikrar yabancı sermaye yatırımlarının artışında olumlu etkiler yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As in developing countries, one of Turkey's greatest problems is the continous deficit on the external payment balance since the 1973 petrol crisis. One of the most important means of closing this deficit is to encourage the entrance of foreign capital investments into the country and to increase these investments Foreign capital investments, besides having a positive effect on payment balance, increases capital accumulation in the economy and therefore increases investments and accelerates economic development. Besides, it increases the national income per capital within the country, helps the reduction of unemployment and causes increases in the productivity and guality of national companies. From this respect, foreign capital is a tool which will bring prosperity to the economy in short term. But after a certain time, foreign capital will inevitably have a negative effect on payment balance and investments due to the transfer of capital, interest, unearned income and profit. Today, one of the most important criteria that foreign capital seeks for in the country that it will go is the“attraction of the market”. Other factors that also increase the attraction are abundance and cheapness of natural resources, qualified and cheap labor and ease of transportation. Our country seems to be quite lucky from this respect Foreign capital investment has not occured in expected amounts up to now. But the economical, political and social stability that will be achieved in our country from now on will have positive effects on the increase in foreign capital investments.