Otel işletmelerinde önbüro personelini işe alma süreci ve beş yıldızlı otel işletmelerinde araştırma
The Employment process of front office staff in the hospitality establishment and a research in the five star hotels
  1. Tez No: 73456
  2. Yazar: BEYHAN BENGİ BAĞCI GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Turizm ve otelcilik sektörü diğer sektörlerden daha çok insan unsuruna dayanır. Çünkü insan ilişkileri hiçbir sektörde bu kadar direkt değildir. Bu nedenle eğer otel işletmeciliğinde başarı isteniyorsa, bu işin temel koşulunun kaliteli ve nitelikli personel seçimine dayandığı asla gözardı edilmemelidir. Bu konuyu esas alarak hazırladığımız çalışmamızın birinci bölümünde otel işletmelerine ait genel bilgiler verilmektedir. Otel işletmelerinin diğer işletmelerden farklı özellikleri ve organizasyon yapısı açıklanmaktadır. Daha sonra otel işletmelerinde önbüro bölümü tanıtılmıştır, önbüro personelinin özellikleri, görev ve sorumlulukları ele alınmıştır. İkinci bölümde otel işletmelerinde personel yönetimi kavramı genel olarak ele alınmış, önbüro personelinin işe alınma süreci önbüro personelini bulma ve seçme, oryantasyon (uyum) ve eğitim süreci çerçevesinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise İstanbul bölgesindeki beş yıldızlı otel işletmelerinde, önbüro personelini işe alma sürecine ilişkin araştırma anket çalışması yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Tourism and hotel management depends on human factor more than any other sector. Because in any other sector human relations are not mis much direct. For this reason if it is asked and demanded to be successful in hotel management, it must be comprehended that the most important factor is the selection of qualified personnel. Taking into the consideration of this phenomenon, in the first part of our work the general information was given about hospitality business establishment. The differences and the organizational construction between hospitality business and the other establishments are given. Afterwards the front office section of hotel management was described and the features of front office personnel tasks and the responsibilities were investigated. In the second part, the concept of personnel administration in the hospitality establisment was taken generally, and the process of providing front office personnel, and the selection and the evaluation of the said staff and from the point of view of their orientation and their framing process were investigated. In the last and the third part, at the five star hotel establishments in Istanbul vicinity, the investigation of the job offer to front office personnel was scrutinised and on this matter the figurative puplic research was done and the results were evaluated.