Türkiye'de bulunan yabancıların trafik işaret levhalarını bilme düzeylerinin incelenmesi
Measuring the levels of knowing traffic signs of foreigners in Turkey
- Tez No: 734550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yıllarda, dünya nüfusundaki artışla birlikte birçok ülkede motorlu taşıt sayısında da önemli düzeyde artış görülmektedir. Bu durum insan hayatını birçok yönden kolaylaştırsa da çeşitli problemleri beraberinde getirmektedir. Trafik kazaları, maddi ve manevi kayıplara yol açması sebebiyle bu problemlerin en önemlisi olarak değerlendirilebilir. Ülkemizde karayollarında gerçekleşen trafik kazası sayısının yıldan yıla artışı, bu sayının azaltılması için çeşitli önlemlerin alınması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Trafik işaretleri, trafikte yayaları ve sürücüleri doğru bir şekilde yönlendirerek, trafiğin güvenli ve düzenli bir şekilde akışını sağlayan önemli bir araçtır. Düzenli ve akıcı bir trafik akışının oluşturulmasında, ülkemizde yaşayan ve sayısı giderek artış gösteren yabancıların da trafik işaret ve levhalarının anlamını doğru bilmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada, trafik işaretlerinin anlamının bilinirliğini ölçmek için Türkiye'de yaşayan yabancılara iki aşamadan oluşan bir anket çalışması yapılmıştır. Katılımcıların yaşı, cinsiyeti, vatandaşı oldukları ülke, Türkiye'de bulunma süreleri vb. özelliklerini gösteren bilgiler ile 30 adet (15 adet Trafik Tanzim İşaretleri, 10 adet Tehlike ve Uyarı İşaretleri, 3 adet Bilgi İşaretleri ve 2 adet Durma ve Park İşaretleri grubu) levha çoktan seçmeli olarak 227 katılımcıya sorulmuştur. Bazı levhaların bilinirlik oranları sürücü belgesi bulunmayanlarda dahi yüksek çıkmıştır. Bazı levhalar ise sürücü belgesi olan katılımcıların bile bilmediği, bilinirlik oranı düşük levhalar veya yorumsuz bırakılan levhalar olarak gruplandırılmıştır. Ayrıca katılımcıların kişisel özelliklerinin (yaş, cinsiyet, aldığı trafik eğitimi vb.) trafik işaretlerinin bilinirliğine etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak ülkemizde yaşayan yabancılarda trafik güvenliği bilincinin oluşturulması için eğitim ve denetimlerin artırılması gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca bu eğitimler simülasyon ve broşürlerle desteklenmeli, televizyon ve gazete gibi kitle iletişim araçlarında trafik işaret levhalarıyla ilgili bilgilendirici unsurlara yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the increase in the world population, there has been a significant increase in the number of motor vehicles in many countries. Although this situation makes human life easier in many ways, it also causes various problems. Traffic accidents can be considered asthe most important of these problems because they cause material damages and moral losses. The increase in the number of traffic accidents on highways in our country from year to year reveals the necessity of taking various measures to reduce the amount of accidents . Traffic signs are important tools that provide safe and orderly flow of traffic by guiding pedestrians and drivers in traffic. In order to create a regular and fluent traffic flow in Turkey, it is very important to know the meaning of traffic signs and plates correctly also by foreigners because they're getting crowded day by day. , . In order to measure the awareness of the meaning of traffic signs, a two-stage survey was conducted with foreigners in Turkey . Participants' age, gender, nationality, duration of stay in Turkey, etc. take part in this research. 227 participants were asked multiple choice of 30 signs (15 Traffic Regulation Signs, 10 Danger and Warning Signs, 3 Information Signs and 2 Stop and Parking Signs groups) with information showing their characteristics. Recognition rates of some plates were high even in those participant without driver license. On the other hand, some of the signs were grouped as low awareness plates or signs that were left without comment. These signs did't recognize even by the participants with driving license. In addition, the effect of the participants' personal characteristics (age, gender, traffic education, etc.) on the awareness of traffic signs was investigated. As a result, it is thought that training and inspections should be increased in order to create traffic safety awareness among foreigners living in Turkey . These trainings should be supported by simulations and brochures, and informative elements about traffic signs should be included in mass media such as television and newspapers.