Koksidiyozisli buzağılarda bağırsak hasarının belirlenmesinde bazı bağırsak biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of some intestinal biomarkers in the determination of intestinal damage in calves with coccidiosis
- Tez No: 734549
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT OK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, koksidiyozisli buzağılarda bağırsak epitel hasarının varlığı ve şiddetinin belirlenmesinde bağırsağa özgü hasar biyobelirteçlerinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın materyalini farklı ırk ve cinsiyette 21-60 günlük yaş aralığındaki 30 adet koksidiyozisli (deneme grubu) ve 10 adet sağlıklı (kontrol grubu) olmak üzere toplam 40 buzağı oluşturdu. Hastalığın teşhisi şüpheli buzağılardan alınan dışkının mikroskobik muayenesi sonucu Eimeria ookistlerinin görülmesi ve klinik bulgular eşliğinde konuldu. Tüm buzağılardan 0. ve 72. saatlerde antikoagülantlı ve antikoagülantsız kan örnekleri alındı. Antikoagülantlı kan örneklerinden kan gazları ve hemogram ölçümleri yapıldı. Serum örneklerinden intestinal yağ asidi bağlayıcı protein (İ-FABP), trefoil faktör-3 (TFF-3), intestinal alkalin fosfataz (İAP), claudin-3 (CLD-3), bağırsak düz kas aktini (ACTG2) ve interlökin-8 (İL-8) biyobelirteçleri sığıra spesifik enzime bağlı immunosorbent analiz (ELISA) test kitleri ile ölçüldü. Koksidiyozisli buzağılara toltrazuril (15 mg/kg tek doz) ve destekleyici tedavi uygulandı. Tedavi uygulanan koksidiyozisli buzağıların tamamı iyileşti. Koksidiyozisli buzağılarda emme refleksinde yetersizlik, dehidrasyon, tenesmus, kanlı ve mukoid ishal belirlendi. Koksidiyozisli buzağılarda tedavi öncesi (0.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the avability of intestine-specific injury biomarkers in determining the presence and severity of intestinal epithelial damage in calves with coccidiosis. The material of the study consisted of 40 calves of different races and sexes, aged between 21-60 days, 30 with coccidiosis (experimental group) and 10 healthy (control group). The diagnosis of the disease was made in the presence of clinical findings and Eimeria oocysts as a result of microscopic examination of feces taken from suspicious calves. Anticoagulant and non-anticoagulant blood samples were taken from all calves at 0 and 72 hours. Blood gases and hemogram measurements were made from the blood samples with anticoagulant. Intestinal fatty acid binding protein (I-FABP), trefoil factor-3 (TFF-3), intestinal alkaline phosphatase (IAP), claudin-3 (CLD-3), intestinal smooth muscle actin (ACTG2) and interleukin-8 from serum samples (IL-8) biomarkers were measured with bovine-specific enzyme-linked immunosorbent analysis (ELISA) test kits. Toltrazuril (15 mg/kg single dose) and supportive treatment were administered to calves with coccidiosis. All of the treated calves with coccidiosis recovered. Insufficient sucking reflex, dehydration, tenesmus, bloody and mucoid diarrhea were determined in calves with coccidiosis. Pre-treatment (0.