Farklı teknik uygulanan cerrahi destekli üst çene genişletme operasyonunun kemikte oluşturduğu streslerin sonlu eleman analiziyle incelenmesi
Evaluation of bone stresses arising from different techniques used in surgically assisted rapid maxillary expansion by finite element analysis
- Tez No: 734554
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ONUR, DOÇ. DR. EROL CANSIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Transvers maksiller yetmezlik, toplumda oldukça yaygın görülen ve ortodontide güncelliğini koruyan önemli bir maksiller anomalidir. 1860 yılından günümüze, tedavisinde maksiller genişletme kullanılmaktadır. Genç erişkinlerde maksiller genişletme hızlı maksiller genişletme (RME) ile yapılabilirken iskeletsel maturasyona ulaşmış bireylerde, artan sutura direnci ve komplikasyon riski sebebiyle cerrahi destekli hızlı maksiller genişletme (SARME) ile yapılmaktadır. SARME operasyonlarında uygulanan midpalatal osteotomi ve Le Fort I kortikotominin yanısıra cerrahın tercihine göre komplikasyon riski yüksek olan pterygomaksiller osteotomi de yapılabilir. Genişletme tedavisinde ortodontide diş destekli, kemik destekli ve hibrit destekli apareyler kullanılmaktadır. Yapay zekanın yaygınlaştığı günümüzde maksiller genişletme tedavisinde kemikte ve dişlerde oluşan stresler, matematiksel bir stres ölçme yöntemi olan sonlu eleman analizi (FEM) ile in vitro olarak ölçülebilmektedir. Transvers maksiller yetmezlik tedavisinde en ideal ve atravmatik tedavi protokolünün belirlenmesini amaç edinen bu çalışmada, SARME uygulanan sanal modellerde kullanılan ortodontik aparey türü ile uygulanan cerrahi tekniğin kombinasyonlarının kemikte ve dişlerde oluşturduğu stresler FEM ile ölçülmüştür. Çalışmanın sonuçları, pterygomaksiller çıkıntılar ayrıldığında kemikte ve dişlerde daha az stres oluşacağını göstermiştir. Ayrıca hibrit destekli apareylerin, kemikte diğer aparey türlerine göre çok daha az stres oluşturduğu bulunurken; dişlerde, diş destekli apareylere göre daha az stres oluşturmasına rağmen kemik destekli apareyler ile arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak, SARME operasyonunda pterygomaksiller çıkıntıların ayrılmasının ve kemik destekli veya hibrit destekli bir aparey kullanılmasının kemiğe ve dişlere çok daha az stres oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transverse maxillary deficiency is an important maxillary anomaly that is very common in society and remains current in orthodontics. Since 1860, maxillary expansion has been used in its treatment. While maxillary expansion can be performed with rapid maxillary expansion (RME) in young adults, it is performed with surgically assisted rapid maxillary expansion (SARME) in individuals who have reached skeletal maturity. In addition to midpalatal osteotomy and Le Fort I corticotomy applied in SARME operations, pterygomaxillary osteotomy can be performed according to the surgeon's preference. Tooth-supported, bone-supported and hybrid-supported appliances are used in orthodontics in the expansion treatment. Today, when artificial intelligence has become widespread, the stresses occurring in the bone and teeth in the treatment of maxillary expansion can be measured in vitro with finite element analysis (FEM). In this study, it was aimed to determine the most ideal and atraumatic treatment protocol in the treatment of transverse maxillary deficiency. The results of the study showed that when the pterygomaxillary plates are separated, there will be less stress on the bone and teeth. Although hybrid-supported appliances create less stress on the teeth than tooth-supported appliances and no significant difference was found between bone-supported appliances, it was found that hybrid-supported appliances create much less stress on the bone than the other appliances. As a result, it is thought that the separation of the pterygomaxillary junction in the SARME operation and the use of a bone-supported or hybrid-supported appliance will occur much less stress on the bone and teeth.