Çocuk evleri sitesinde koruma altında bulunan 0-1 yaş grubu bebeklerle çalışan bakım elemanlarının duyarlı bakım sunma becerilerinin incelenmesi
Investigation of responsive care delivery skills of care personnel working with 0-1 age group babies under protection in children's houses site
  1. Tez No: 734558
  2. Yazar: AYŞE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKAR GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Koruma altında bulunan 0-1 yaş grubu bebeklerle çalışan bakım elemanlarının duyarlı bakım sunma becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılan bu araştırma nicel modelde tasarlanmış, tanımlayıcı bir araştırmadır. Evrenin tümüne ulaşılan bu araştırmanın çalışma grubunu İstanbul Şeyh Zayed Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğünde koruma ve bakım altında bulunan 0-1 yaş grubu bebeklerin bakımından sorumlu olup araştırmaya gönüllü katılan 50 bakım elemanı oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Bebek Ebeveyn Oyun Davranışları Gözlem Formu kullanılmıştır. Bakım elemanlarının bazı özelliklerine göre bebeklere sunduğu duyarlı bakım becerisindeki farklılaşma düzeyleri non-parametrik testlerden iki bağımsız değişkenli analizlerde Mann-Whitney U Testi; ikiden fazla bağımsız değişkenli analizlerde ise Kruskal Wallis testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre bakım elemanının yaş, eğitim durumu ve çalışma süresi değişkenleri ile duyarlı bakım sunma becerisi arasında anlamlı farklılık olduğu saptanırken medeni durum ve çocuk sahibi olma değişkenleri ile duyarlı bakım sunma becerisi arasında anlamlı farklılık olmadığı bulunmuştur. Çalışmanın sonuçları literatürde yapılmış çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, which was conducted to examine the sensitive care delivery skills of caregivers working with infants in the 0-1 age group under protection, is a descriptive research designed in a quantitative model. The study group of this research, in which the entire universe was reached, consisted of 50 caregivers who voluntarily participated in the research and were responsible for the care of 0-1 year old babies under protection and care at the Directorate of Istanbul Sheikh Zayed Children's Homes Site. Personal Information Form and Baby Parent Play Behaviors Observation Form were used as data collection tools. The level of differentiation in the sensitive care skills offered to babies by the caregivers according to some characteristics of the non-parametric tests, the Mann-Whitney U Test in bivariate analyzes; In analyzes with more than two independent variables, Kruskal Wallis tests were used. According to the results of the study, it was found that there was a significant difference between the age, education level and working time of the caregiver and their ability to provide sensitive care, while there was no significant difference between the marital status and having children and their ability to provide sensitive care. The results of the study were compared with the studies in the literature.