Çocuk ve adolesan hastaların ebeveynlerinin çocuk istismarı ve ihmaline yönelik bilgi, farkındalık, tutum ve deneyimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, awareness, attitudes, and experiences of parents of child and adolescent patients on child abuse and neglect
  1. Tez No: 734559
  2. Yazar: GİZEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA CEYHAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, çocuk ve adolesan hastaların ebeveynlerinin çocuk istismarı ve ihmaline yönelik bilgi, farkındalık, tutum ve deneyimlerinin değerlendirilmesi, dental ihmal bulgularının hastaların ağız içi durumları ile ilişkilendirilmesi ve gerekli olan toplumsal duyarlılık için farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmaya, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na 0-18 yaş aralığında, herhangi bir özel bakım ihtiyacı olmayan çocuğunun muayene veya tedavisi için başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 390 ebeveyn ve çocukları dahil edildi. Ebeveynlerin sosyodemografik özelliklerini, çocuk istismarı ve ihmali ile ilgili bilgi düzeylerini, tutum ve deneyimlerini belirlemeyi amaçlayan bilgi edinme formu uygulandı. Çocuk istismarı ve ihmali farkındalığını değerlendirmek üzere“Ebeveynlerin Çocuk İhmali ve İstismarı Ölçeği”kullanıldı. Çalışmaya dahil edilen ebeveynlerin 3-6,7-12 ve 13-18 olmak üzere üç yaş grubuna ayrılan çocuklarının medikal durumu, ilaç kullanımı ve diş fırçalama sıklığı kaydedildi. Çocukların ağız içi muayeneleri yapılarak DMFT/DMFS, dft/dfs ve PUFA/pufa indeks skorları belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the knowledge, awareness, attitudes, and experiences of the parents of child and adolescent patients regarding child abuse and neglect and to associate findings of dental neglect with the oral conditions of the patients and to raise awareness for the crucial social sensitivity. Both children and their parents were involved in this study, and the study included 390 parents who applied to the Department of Pedodontics of Faculty of Dentistry of Suleyman Demirel University for the examination or treatment of their children aged 0-18 and required no special care, and agreed to participate in the study. The information acquisition form, which aimed to determine the sociodemographic characteristics of the parents as well as their knowledge level, attitudes, and experiences regarding child abuse and neglect was applied. The Parents' Child Neglect and Abuse Scale was used to evaluate the parents' awareness of child abuse and neglect. The children of the parents were divided into three age groups as 3-6, 7-12 and 13-18 and the study parameters for the children included their medical condition, drug use, and tooth brushing frequency. DMFT/DMFS, dft/dfs, and PUFA/pufa index scores were determined by performing intraoral examinations of the children. Statistical analysis of the obtained data was performed.