Fonksiyonel ağrı değerlendirme ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the functional pain assessment scale
- Tez No: 734574
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu araştırma, ağrı değerlendirmesinde kullanılan Halm ve ark (2019) tarafından geliştirilen Fonksiyonel Ağrı Değerlendirme Ölçeği (FADÖ)'nin, Türk toplumunda geçerlik ve güvenirliğini test etmek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın verileri, Mart-Aralık 2021 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Hastanesi (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi)'nin Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Servisi'nde bulunan 57 bireyden toplanmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için gereken etik izinler alınmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama işlemi yaklaşık 20 dakika sürmüştür. Araştırma verilerinin toplanma sürecinde bireylere ilk ağrı değerlendirmesi yapıldıktan 10 dakika sonra ikinci ağrı değerlendirmesi yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Birey Tanıtım Formu”,“Fonksiyonel Ağrı Değerlendirme Ölçeği”,“Sayısal Değerlendirme Ölçeği”ve“Görsel Analog Skalası”kullanılmıştır. Ölçeğin geçerliğini değerlendirmede dil geçerliği, kapsam geçerliği, yüzey geçerliği, görünüm geçerliği, ölçüte bağlı geçerlik ve yapı geçerliği yöntemleri kullanılmıştır. Kapsam geçerliğini değerlendirmek için 14 uzmandan görüş alınmıştır. Ölçeğin güvenirliğini değerlendirmek için zamana göre değişmezlik ve iç tutarlık analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde SPSS 25.0 for Windows programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin %54,4'ünü kadın, %45,6'sını erkek bireyler oluşturmaktadır. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,579 olarak belirlenmiştir. FADÖ'nün kapsam geçerlik indeksi (KGİ) değeri 0,97 (≥ 0,9) olarak bulunmuştur. Ölçek maddelerinin kolay anlaşılabilir olduğu ve ölçmeyi amaçladığı ağrıyı doğru şekilde temsil ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was designed methodologically to test the validity and reliability in the Turkish population of the Functional Pain Assessment Scale (FPAS), which was developed by Halm et al. (2019) and is used to evaluate pain. Method: Research data were collected from 57 people hospitalized in the Orthopedics and Traumatology Department of Ege University Hospital (Health Practice and Research Center) between March-December 2021. Necessary ethical permissions were provided to conduct the research. Research data were collected by face-to-face interviews method. The data collection procedure took about 20 minutes. In the process of collecting the data, the second pain assessment was made 10 minutes after the first pain assessment was made.“Individual Diagnosis Form”,“Functional Pain Rating Scale”,“Numerical Evaluation Scale”and“Visual Analog Scale”were used to collect the research data. To evaluate the validity of the scale language validity, content validity, surface validity, face validity, criterion-related validity and construct validity methods were used. To evaluate the content validity opinions of 14 experts were taken. To evaluate the reliability, time-invariance and internal consistency analysis methods were used. SPSS 25.0 for Windows was used for the statistical analysis of the data of the study. Results: Of the participants, 54,4% were female and 45,6% were male. The Cronbach's alpha coefficient of the scale was determined as 0,579. The content validity index of the FPAS was found to be 0,97 (≥0.9). It was determined that the items of the scale were easy to understand and accurately represented the variable that it aimed to measure.