Evaluation of lactate dehydrogenase enzyme and some biochemical variables in the blood of people with type 1 diabetes and type 2 diabetes in salah al-din governorate
Salah al-din valilikinde tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olanların kanındaki laktat dehidrojenaz enzimi ve bazı biyokimyasal değişkenlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 734575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araĢtırma, diyabetik hastaları LDH aktivitesi ve diğer özellikler açısından sağlıklı kontrollerle karĢılaĢtırmaya çalıĢtı. Hem tip 1 hem de tip 2 diyabetli (DM) hastalar ve 40 sağlıklı birey (“kontrol”grubu) çalıĢmaya dahil edildi. Tüm insanlar 40 ila 75 yaĢları arasında. Ekim 2021'den Ocak 2022'ye kadar Irak'ın SALAH AL-DIN, kentindeki bir dizi hastane araĢtırmaya katıldı. Sonuçlar, kontrol grubunun yaĢ ortalamasının 31,23 ±1,27 olduğunu, diyabet tip I grubunun yaĢ ortalamasının ise 41,62 ±1,79 olduğunu gösterdi. Tip II diyabet grubunun yaĢ ortalaması 36,15 ±2,09'dur. VKĠ kontrol grubunda 23.99 ±1.76, diyabet (tip I ve II) grubunda sırasıyla 28.72 ±1.12 ve 27.05 ±0.87'dir.
Özet (Çeviri)
The present research attempted to compare diabetic patients with healthy controls in terms of LDH activity and other characteristics. Patients with diabetes mellitus (DM) of both types 1 and 2 were included in the study, as were 40 healthy individuals (the“control”group). All of the people are between the ages of 40 and 75. From October 2021 to January 2022, a number of hospitals in Kirkuk, Iraq, participated in the research. The results showed the average age of control group is 31.23 ±1.27, while the average age of diabetes type I group is 41.62 ±1.79. The average age of diabetes type II group is 36.15 ±2.09. BMI in control group is 23.99 ±1.76 and in diabetes (type I and II) group is 28.72 ±1.12 and 27.05 ±0.87 respectively.