Back pain function scale Türkçe versiyon,geçerlik ve güvenirlik çalışması
Back pain function scale Turkish version, validity and reliability study
  1. Tez No: 474711
  2. Yazar: GÖKHAN MARAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ÇITAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bel ağrısı aktivite limitasyonuna neden olan skapula alt sınırı ile kalça arasında kalan bölgede oluşan, bazen alt ekstremitelere yayılım gösterebilen ağrı olarak tanımlanmaktadır. Hastanın fonksiyonel düzeyinin değerlendirilerek etkin bir tedavi protokolüne karar verilmesi aşamasında değerlendirme anketlerinin uygun şekilde kullanılması en önemli adımlardan biridir. Bu çalışmanın amacı Back Pain Function Scale'in (Bel Ağrısı Fonksiyon Ölçeği) Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliğini belirlemektir. Çalışmamız 180 kronik bel ağrılı hasta ile yapılmıştır. Anketin güvenirliğini belirlemek için test-tekrar test ve iç tutarlık analiz yöntemleri kullanılmıştır. Test-tekrar test sonuçları Intraclass Correlation Coefficient yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Intraclass Correlation Coefficient sonuçları 0,857 ile 0,951 arasında değişim göstermektedir ve toplam Intraclass Correlation Coefficient değeri 0,961 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar test-tekrar test cevaplarının yüksek derecede korelasyona sahip olduğunu göstermektedir. İç tutarlık analizi için Cronbach Alfa değeri 0,910 olarak bulunmuştur bu sonuç anketin yüksek iç tutarlığa sahip olduğunu göstermektedir. Anketin birleşim geçerliğine Bel Ağrısı Fonksiyon Ölçeği'nden elde edilen toplam puan, Oswestry Disabilite İndeksi ve Roland Morris Disabilite Ölçeği'nden elde edilen toplam puanlar arasında pearson korelasyon analizi yapılarak bakılmıştır. Bel Ağrısı Fonksiyon Ölçeği'nin Oswestry Disabilite İndeksi ile pearson korelasyon katsayısı 0,840, Roland Morris Disabilite Ölçeği ile Pearson korelasyon katsayısı 0,803 olarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar Bel Ağrısı Fonksiyon Ölçeği' nin, Oswestry Disabilite İndeksi ve Roland Morris Disabilite Ölçeği ile mükemmel derecede korelasyona sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç itibariyle Bel Ağrısı Fonksiyon Ölçeği' nin Türkçe versiyonu geçerli ve güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Low back pain is defined as the pain that can occur in the region between the lower border of the scapula and the hip, sometimes spreading to the lower extremities, which causes activity limitation. Appropriate use of assessment questionnaires is one of the most important steps in the evaluation of the functional level of the patient to decide on an effective treatment protocol. The aim of this study is to determine the Turkish version, validity and reliability of Back Pain Function Scale. One hundred eighty patients with chronic low back pain were included in the study. Test-retest and internal consistency analysis methods were used to determine the reliability of the questionnaire. Test-retest results were evaluated using the Intraclass Correlation Coefficient method. Intraclass Correlation Coefficient results vary between 0,857 and 0,951, and the total Intraclass Correlation Coefficient value is found to be 0,961. These results indicate that the test-retest responses have a high degree of correlation. For internal consistency analysis, the Cronbach Alpha score was found to be 0,910, indicating that the survey has high internal consistency. Pearson correlation analysis was performed between the total score obtained from the Back Pain Function Scale, the Oswestry Disability Index and the Roland-Morris Disability Questionnaire. Pearson's correlation coefficient with the Oswestry Disability Index of the Back Pain Function Scale was 0,840, Pearson Correlation Coefficient with Roland Morris Disability Scale 0,803. The results show that the Back Pain Function Scale correlates perfectly with the Oswestry Disability Index and the Roland Morris Disability Questionnaire. As a result, the Turkish version of the Back Pain Function Scale is valid and reliable.