Evaluation of ldh enzyme activity and some biochemical variables in the blood of patients with kidney disease in Kirkuk
  1. Tez No: 786142
  2. Yazar: SAMEER SALIH MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tezin amacı: Sağlıklı insanlara kıyasla böbrek hastalığı olan hastaların kanındaki LDH enzim aktivitesinin saptanması. 25 ila 55 yaş grubu için doksan böbrek hastası örneği seçildi ve üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup, yaşları 25 ile 35 arasında değişen 30 hasta örneğinden, ikinci grup 35 ile 55 yaş arasındaki 30 yaralı örneğinden ve üçüncü grup: 30 sağlıklı insandan oluşuyormuştur. Çalışmanın sonuçları, yaşın doğrudan böbrek hastaları üzerindeki etkisini ve Orta Çağ'da böbrek nakli başarı oranının yetişkinlerden daha fazla olduğunu göstermiştir. Üre ve kreatinin, böbrek hastaları için tanısal kimyasal testlerdir. Laktat dehidrogenaz enziminin aktif rol oynadığı ve düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde etkilendiği, laktat dehidrogenazın böbrek hastalığının gelişimindeki rolüne ilişkin daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Toplam yağın istatistiksel anlamlılığı olan önemli göstergeleri varmıştır. Yağ birikiminin bir işareti olabilir ve bu nedenle filtreleme oranlarında böbrekler üzerindeki baskıyı artırabilir ve dolayısıyla böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir. Karaciğer enzimleri ve kalsiyum bazı istatistiksel farklılıklar olmasına rağmen net bir etkiye sahip değildi. LDH enzimi ile kan üre, kreatinin, HDL, GOT, GPTK ve Cathe değeri arasındaki ilişkiyi bulmak için Pearson testi yapılırken, P = 0,249'da r = 0,123.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis: Detection of LDH enzyme activity in the blood of patients with kidney disease compared to healthy people. Ninety samples of kidney patients were selected for the age group from 25 to 55 years and were divided into three groups. The first group consisted of 30 samples of patients ranging in age from 25 to 35 years, the second of 30 samples of the injured are for the age group from 35 to 55 years, and the third group: of 30 samples of healthy people. The results of the study indicated the effect of age directly on kidney patients, and that the success rate of kidney transplantation in the Middle Ages was greater than that of adults. Urea and creatinine are diagnostic chemical tests for kidney patients. Lactate dehydrogenase enzyme had an active role and its levels were significantly affected when compared to the control group, more studies are needed on the role of lactate dehydrogenase in the development of kidney disease. Total fat had important indicators with statistical significance. It could be a sign of fat accumulation and thus increase pressure on the kidneys in filtering rates and thus result in kidney failure. Liver enzymes and calcium did not have a clear effect, although there were some statistical differences. When conducting Pearson's test to find out the association between LDH enzyme with blood urea, creatinine, HDL, GOT, GPTK, and Cathe value of r = 0.123 at P = 0.249.