Hemşirelerde duygusal bulaşma: Bireysel ve örgütsel sonuçlara etkisi
Emotional contagion in nurses: Its effect on individual and organizational outcomes
- Tez No: 734578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yapılan bu araştırmanın ana amacı, hemşirelerde duygusal bulaşmanın fiziksel sağlık, mental sağlık (bireysel sonuçlar), iş performansı ve hemşirelik bakım kalitesine (örgütsel sonuçlar) etkisini incelemektir. Alt amacı ise hemşireler ve hastalara ilişkin değişkenlere göre duygusal bulaşma, fiziksel ve mental sağlık, iş performansı ve hemşirelik bakım kalitesini incelemektir. Araştırmanın çalışma evrenini, İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma, iki şehir ve bir devlet hastanesinde çalışan hemşireler ve veri toplama döneminde bu hastanelerde yatarak tedavi ve bakım hizmeti alan hastalar oluşturdu. Gelişigüzel örnekleme yöntemiyle ulaşılan 357 hemşire ve 465 hasta araştırmanın örneklemini oluşturdu. Hemşirelerin verileri Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Duygusal Bulaşma Ölçeği, Kısa Form-36 Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği, hastaların verileri Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Bakım Davranışları Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizi tanımlayıcı testler, gruplar arası karşılaştırma testleri, korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak yapıldı. Çalışma sonucunda hemşirelerin duygusal bulaşma düzeylerinin orta, fiziksel sağlık durumlarının zayıf ve mental sağlık durumlarının çok zayıf, iş performansı ve hemşirelik bakım kalitesinin yüksek düzeyde olduğu bulundu. Duygusal Bulaşma Ölçeği ile hemşirelerin medeni durumları ve çalıştıkları birimler arasında anlamlı farklılık olduğu bulundu. Kısa Form-36 Ölçeğinin çeşitli ana ve alt boyutları ile cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çocuk sahibi olma durumu, çocuk sayısı, çalışılan kurum, birim, çalışma şekli, haftalık çalışma saati arasında anlamlı farklılık olduğu bulundu. İş Performansı Ölçeği ile kurum ve çalışılan birim arasında anlamlı farklılık olduğu bulundu. Hastaların yattığı kliniklere göre Bakım Davranışları Ölçeği toplam ve alt boyut ortalama puanları arasında çok ileri düzeyde anlamlı farklılık olduğu belirlendi. Duygusal bulaşmanın mental sağlık ile ilişkili, fiziksel sağlık, iş performansı ve hemşirelik bakım kalitesi ile ilişkili olmadığı belirlendi. Yalnızca cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerde duygusal bulaşmanın fiziksel sağlık ile ilişkisi bulundu. Yapılan regresyon analizinde, duygusal bulaşmanın mental sağlık üzerinde çok düşük düzeyde anlamlı etkisi belirlendi. Araştırmada büyük çoğunluğu 18-28 yaş aralığında olan ve çalışma hayatında henüz çok yeni olan hemşirelerin duygusal bulaşma düzeylerinin orta, fiziksel ve mental sağlık puanlarının kötü ve çok kötü olduğu bulundu. Bu oldukça dikkat çekici bir sonuç olup hemşirelerin duygusal, fiziksel ve mental sağlığını geliştirmeye yönelik gerekli düzenlemelerin ve girişimlerin yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research, which was conducted in descriptive and relationship-seeking design, is to examine the effects of emotional contagion in nurses on physical health, mental health (individual outcomes), job performance and nursing care quality (organizational outcomes). Its sub-purpose is to examine emotional contagion, physical and mental health, job performance and nursing care quality according to variables related to nurses and patients. The study population consisted of an education and research hospital in Istanbul, nurses working in two urban hospital and a state hospital, and inpatients during the data collection period. The study sample of 357 nurses and 465 patients reached haphazard sampling method. Nurses' data were collected with Nurse Descriptive Information Form, Emotional Contagion Scale, Short Form-36 Scale and Job Performance Scale, patients' data were collected with Patient Descriptive Information Form and Caring Behaviors Scale. Data analysis was performed using descriptive tests, intergroup comparison tests, correlation, and regression analysis. As a result of the study, it was found that the emotional contagion level of the nurses was moderate, their physical health status was weak, their mental health status was very weak, and their job performance and nursing care quality were high. It was found that there was a significant difference between the Emotional Contagion Scale and the marital status of the nurses and the units they worked in. It was found that there was a significant difference between various main and sub-dimensions of the SF-36 Scale and gender, marital status, educational status, having children, number of children, institution, unit, working type, weekly working hours. It was found that there was a significant difference between the Job Performance Scale and the institution and the unit of working. It was determined that there was a very significant difference between the mean scores of the Caring Behaviors Scale and all its dimensions according to the clinics the patients were hospitalized in. It was determined that emotional contagion was associated with mental health, but not associated with physical health, job performance and quality of nursing care. Only nurses working in surgical clinics found a significant relationship between emotional contagion and physical health. Emotional contagion has been found to have very low significant effect on mental health. The fact that the emotional contagion levels of the nurses, who are mostly between the ages of 18-28 and who are very new in their working life, were found in the study as to be moderate level and their physical and mental health scores very bad. This is a very remarkable result indicates that necessary arrangements and initiatives should be made to improve the emotional, physical and mental health of nurses.