Aşı kararsızlığı ölçeği ebeveyn formu'nun Türkiye'deki psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Psychometric properties of the vaccine hesitancy scale parent form in Turkey
- Tez No: 734581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİJLE AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Aşı kararsızlığı tüm dünyada her geçen gün artan ve tüm çocuk ve adölesanların sağlığını etkileyen küresel bir fenomendir. Ebeveynlerin aşılar ile ilgili endişeleri sonucu aşı yaptırma kararlarını geciktirmeleri ve/veya hiçbir aşıyı kabul etmemeleri aşı ile önlenebilir hastalıkların görülme sıklığının artmasına ve toplumsal bağışıklığın tehlikeye girmesine neden olmaktadır.“Aşı Kararsızlığı Ölçeği-Ebeveyn Formu”9-16 yaş grubu çocuğu olan ebeveynlerin, aşı kararsızlıklarını değerlendiren bir ölçüm aracıdır. Bu araştırmanın amacı; Aşı Kararsızlığı Ölçeği-Ebeveyn Formunun Türkiye'deki psikometrik özelliklerini test etmektir. Bu çalışma tanımlayıcı, karşılaştırmalı, korelasyonel ve metadolojik olarak 201 ebeveyn ile yapılmıştır. Çalışmanın verileri, 'Tanımlayıcı Bilgi Formu ve“Aşı Kararsızlığı Ölçeği-Ebeveyn Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde ve değerlendirilmesinde sayı ve yüzde analizi, geçerlik ve güvenirlik analizleri kullanılmıştır. Ölçek dokuz maddeden oluşmaktadır. İki alt boyuttan oluşan ölçek; birinci alt boyut (yedi madde) ebeveynlerin aşılar hakkındaki güven eksikliklerini; ikinci alt boyut (iki madde) ise aşı riskini içermektedir. Yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucunda ölçeğin iki alt boyuttan oluştuğu, toplam varyansın %72.319'unu açıkladığı belirlenmiştir. Ölçeğin toplam Cronbach alfa katsayısı ise 0.900 olarak belirlenmiştir. Ölçeğin uyum indeksleri sırasıyla; Goodness-of-Fit Index, 0.954; Comparative Fit Index, 0.984'tür. Çalışmada Aşı Kararsızlığı Ölçeği-Ebeveyn Formu'nun Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Tüm sağlık profesyonelleri, 9-16 yaş dönemindeki çocuklara sahip ebeveynlerinin aşı kararsızlıkları değerlendirmek için bu ölçeği kullanabilir.
Özet (Çeviri)
Vaccine hesitation is a global phenomenon that is increasing every other day all over the world and affects the health of all children and adolescents. Delaying the decision to have vaccines and/or refusing vaccines as a result of parents' concerns about vaccines cause the incidence of vaccine-preventable diseases to increase and endanger herd immunity. The“Vaccine Hesitancy Scale-Parent Form”is a measurement tool that evaluates the vaccine hesitancy of parents with children aged 9-16 years. The purpose of this research is to test the psychometric properties of the Vaccine Hesitancy Scale-Parent Form in Turkey. This descriptive, comparative, correlational, and methodological study was conducted with 201 parents. The data of the study were collected by using a Descriptive Data Form and the Vaccine Hesitancy Scale-Parent Form. Count and percentage analysis and validity and reliability analyses were used in the analysis and evaluation of study data. The scale consists of 9 items and two sub-dimensions. The first sub-dimension (seven items) is about parents' lack of confidence in vaccines, and the second sub-dimension (two items) is about the risks of vaccines. As a result of the explanatory factor analysis, it was determined that the scale consisted of two sub-dimensions and that they explained 72.319% of the total variance. Cronbach's alpha coefficient of the total scale was determined as 0.900. The fit indices of the scale were found as follows: Goodness-of-Fit Index, 0.954; Comparative Fit Index, 0.984. In the study, it was determined that the Turkish version of the Vaccine Hesitancy Scale-Parent Form was a valid and reliable measurement tool. All healthcare professionals can use this scale to assess the vaccine hesitations of parents with children aged 9-16 years.