Ebeveynlerin çocukluk dönemi aşıları konusunda tereddüt ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of parents' hesitation and behavior regarding childhood vaccinations
- Tez No: 864580
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Ülkemizde son yıllarda aşı reddi oranları giderek artmaktadır. Yapılan çalışmalarda ebeveynlerin aşı reddi oranları %0,8-%10,5 arasında değişmektedir. Aşı reddi kavramı zamanla şekillenip aşı tereddütü kavramını doğurmuştur. Bu çalışma ile İstanbul SBÜ Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri polikliniklerine ayaktan başvuran 2-5 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin, çocukluk dönemi aşıları konusunda davranışları ile aşı tereddütleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, tereddüt nedenlerini ve aşıları yaptırma veya yaptırmama kararlarında nelerin etkili olduğunu belirlemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tek merkezli bir çalışma olup İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Poliklinikleri'nde 15/12/2023-01/04/2024 tarihleri arasında yapılmıştır. 2-5 yaş arası çocuğu olan 192 gönüllü ebeveyn dahil edilmiştir. Veri toplama yüz yüze anket şeklinde gerçekleştirilmiştir. Ankette katılımcı bilgi formunda ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri hakkında 9 soru sorulmuştur. Ebeveynlerin çocukluk dönemi aşıları konusunda davranışlarını değerlendirmek amacıyla literatür taranarak ve yapılmış benzer tezler incelenerek tasarlanan 11 soru sorulmuştur. Ebeveynlerin tereddütlerini ölçmek için 9 soruluk Aşı Tereddüt Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin toplam puanı 9-45 puan aralığındadır. Ölçekten alınan puanın artması aşı tereddütünün düştüğünü göstermektedir. Bulgular: Çalışmaya 192 gönüllü ebeveyn katılmıştır. Ebeveynlerin yaşları 21 ile 50 arasında değişmekte olup, ortalama yaş 35,71±5,45 yıl olarak saptanmıştır. Ebeveynlerin %83,9'u annedir. Ebeveynlerin %92,7'sinin çocuklarına tüm aşılarını eksiksiz yaptırdığı, %5,7'sinin aşıların bir kısmını seçip yaptırdığı ve %1,6'sının aşıların hiçbirini yaptırmadığı görülmüştür. Ebeveynlerin %48,4'ünün çocuğuna özel aşı yaptırdığı görülmüştür. Ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırdıklarında %44,7'sinin yan etki ile karşılaştığı görülmektedir. Aşıları eksik yaptıran veya hiç yaptırmayan bu ebeveynlerin aşı yaptırmamalarındaki etkenler incelendiğinde %92,9'u aşıların içindeki maddelere güvenmediği için aşı yaptırmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: Vaccine rejection rates have been increasing in our country in recent years. In studies, parents' vaccine rejection rates vary between 0.8% and 10.5%. The concept of vaccine rejection took shape over time and gave rise to the concept of vaccine hesitancy. With this study, it was aimed to evaluate the relationship between the behavior of parents with children aged 2-5 years old and their vaccination hesitations regarding childhood vaccinations and to determine the reasons for hesitation and what affects their decision to receive or not to receive vaccines. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional single-center study and was conducted at Istanbul Health Sciences University Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Pediatrics Polyclinics between 15/12/2023-01/04/2024. 192 volunteer parents with children aged 2-5 were included. Data collection was carried out in the form of a face-to-face survey. In the survey, 9 questions were asked about the sociodemographic characteristics of the parents in the participant information form. In order to evaluate parents' behavior regarding childhood vaccinations, 11 questions designed by scanning the literature and examining similar theses were asked. The 9-item Vaccine Hesitancy Scale was used to measure parental hesitation. The total score of the scale ranges from 9 to 45 points. An increase in the score obtained from the scale indicates that vaccine hesitancy has decreased. Results: 192 volunteer parents participated in the study. The ages of the parents ranged between 21 and 50, and the average age was found to be 35.71±5.45 years. 83.9% of parents are mothers. It was observed that 92.7% of the parents had their children fully vaccinated, 5.7% selected some of the vaccines and 1.6% did not have any of the vaccines. It was observed that 48.4% of the parents had their children vaccinated specifically. It is observed that 44.7% of parents experience side effects when they vaccinate their children. When the factors why these parents did not get vaccinated or did not get vaccinated at all were examined, 92.9% of them stated that they did not get vaccinated because they did not trust the ingredients in the vaccines.