Tip 2 diyabetli obez ratlarda düzenli egzersiz ve düzenli egzersiz ile birlikte metformin kullanımının nesfatin-1 hormonu üzerine etkileri
Effects of regular exercise and use of metformin on nesfatin-1 hormone in obese rats with type 2 diabetes
- Tez No: 734586
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ATAY, DOÇ. DR. HALİL AŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı; Tip II diyabetli obez ratlarda düzenli egzersiz ve düzenli egzersiz ile birlikte metformin kullanımının Nesfatin-1 hormonu üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmada 27 adet 3-6 haftalık Wistar Albino cinsi erkek ratlar tercih edilmiştir. Yüksek yağlı diyetle beslenen ratlar obez duruma (>300) geldiklerinde, Streptozotosin (35 mg/kg) uygulanarak Tip II diyabet modeli oluşturulup 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar yüksek yağlı diyetle beslenen grup (YYD) (n=6), yüksek yağlı diyetle beslenip düzenli egzersiz yapan grup (DE) (n=7), yüksek yağlı diyetle beslenip Metformin kullanan grup (MET) (n=7), yüksek yağlı diyetle beslenip düzenli egzersiz yapan ve Metformin kullanan grup (DE+MET) (n=7). Ratlara 8 hafta boyunca haftada 3 gün 30 dakika yüzme egzersizi uygulanmıştır. MET kullanan gruplara her gün 100 mg/kg dozunda MET içme suyuna ilave edilmiştir. Sekiz hafta sonunda ratların kalp ve endotel dokularında İmmunohistokimyasal Boyama Yöntemi ile BLC-2, BAX ve Kaspaz-3 ekspresyonları ve Biyokimyasal analizler glukoz, HDL, LDL, İnsülin, HOMA-IR Elisa yöntemiyle incelenmiştir. Deney hayvanlarının glukoz düzeyleri incelendiğinde kontrol grubunun glukoz seviyeleri diğer gruplara göre istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde artış saptanırken; MET, egzersiz (EGZ) ve MET+EGZ gruplarında bu düzeylerin kontrol grubuna göre anlamlı azaldığı saptanmıştır (sırasıyla; p≤0,001, p≤0,001 ve p=0.004). Gruplararası insülin seviyelerinin kıyaslanmasında MET grubunda kontrol grubu ve EGZ grubuna göre anlamlı bir artış gözlenmiştir (p=0.002 ve p=0.006). HOMA-IR değerlerinin incelenmesinde MET, EGZ ve MET+EGZ gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma saptanmıştır (sırasıyla; p=0.025, p=0.028, p=0.037). MET ve EGZ'in lipid profilindeki değişikliklere etkisi incelendiğinde plazma kontrol grubunda belirgin düzeyde azalan HDL düzeylerinin MET, EGZ ve MET+EGZ gruplarında bu düzeylerin kontrol grubuna göre anlamlı arttığı saptanmıştır (sırasıyla; p=0.010, p=0.025 ve p=0.008). Plazma LDL seviyelerine bakıldığında kontrol grubunda artan LDL düzeylerinin; MET, EGZ ve MET+EGZ gruplarında bu düzeylerin kontrol grubuna göre anlamlı azaldığı saptanmıştır (sırasıyla; p=0.013, p=0.024 ve p≤0,001). Deney hayvanları Endotelyal dokuda Nesfatin-1 düzeyleri incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlılık saptanmadığı (p>0.05), Kardiyak dokuda ise; kontrol grubunda anlamlı bir artış gözlemlenirken MET, EGZ ve MET+EGZ gruplarında istatistiksel olarak anlamlı azaldığı saptanmıştır (sırasıyla; p=0.001, p≤0,001 ve p≤0,001). Kalp dokusunda inflamasyon göstergelerinden olan TNF-α, IL-1β ve IL-6 düzeyleri incelendiğinde kontrol grubunda artarken MET, EGZ ve MET+ EGZ gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı azaldığı saptanmıştır (TNF sırasıyla; p=0.038, p=0.005 ve p=0.009, IL-1β sırasıyla; p=0.012, p=0.001 ve p=0.001, IL-6 üç grup için de p≤0,001). Çalışmanın sonucunda; diyabetin kalp ve damarlar üzerinde önemli patolojik etkileri olduğu, EGZ'in MET kadar bazı parametrelerde daha iyi iyileşmeyi sağladığı ortaya konmuştur. EGZ ve MET'in beraber verilmesi durumunda çok daha iyi etkiler oluşturduğuna dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of regular exercise and regular exercise together with metformin use on Nesfatin-1 hormone in obese rats with type 2 diabetes. In the study, 27 male Wistar Albino rats, 3-6 weeks old, were preferred. When rats fed a high-fat diet became obese (>300), Streptozotocin (35 mg/kg) was administered and a Type 2 diabetes model was created and divided into 4 groups. The groups were fed with a high-fat diet (YYD) (n=6), the group fed a high-fat diet and exercised regularly (DE) (n=7), the group fed a high-fat diet and used Metformin (MET) (n=7), the group that was fed a high-fat diet, exercised regularly and used MET (DE+MET) (n=7). The rats were given swimming exercise for 30 minutes, 3 days a week for 8 weeks. MET was added to drinking water at a dose of 100 mg/kg every day to the groups using MET. At the end of eight weeks, BLC-2, BAX and Caspase-3 expressions and biochemical analyzes were analyzed by Immunohistochemical Staining Method in heart and endothelial tissues of rats, glucose, HDL, LDL, Insulin, HOMA-IR were analyzed by Elisa method. When the glucose levels of the experimental animals were examined, a statistically significant increase was found in the glucose levels of the control group compared to the other groups; It was determined that these levels were significantly decreased in the MET, exercise and MET+Exercise groups compared to the control group (respectively; p≤0,001, p≤0,001 and p=0.004). In the comparison of insulin levels between the groups, a significant increase was observed in the MET group compared to the control group and the exercise group (p=0.002 and p=0.006). In the examination of HOMA-IR values, a significant decrease was found in the MET, exercise and MET+Exercise groups compared to the control group (respectively; p=0.025, p=0.028, p=0.037). When the effects of MET and exercise on the changes in the lipid profile were examined, it was determined that HDL levels decreased significantly in the plasma control group and these levels increased significantly in the MET, exercise and MET+EXG groups compared to the control group (respectively p=0.010, p=0.025 and p=0.008). Considering the plasma LDL levels, the increased LDL levels in the control group; It was determined that these levels were significantly decreased in the MET, exercise and MET+EXG groups compared to the control group (respectively; p=0.013, p=0.024 and p≤0,001). When the Nesfatin-1 levels in the endothelial tissue of experimental animals were examined, there was no statistically significant difference between the groups (p>0.05). While a significant increase was observed in the control group, a statistically significant decrease was found in the MET, exercise and MET+Exz groups (respectively; p=0.001, p≤0,001 and p≤0,001).