Yüksek yağlı diyetle beslenen obez ratlarda kombu çayı uygulamasının endoplazmik retikulum stresi üzerine etkileri
Effects of kombucha administration on endoplasmic reticulum stress in obese rats fed with a high-fat diet
  1. Tez No: 859356
  2. Yazar: DİDEM KORKMAZ ÜLÜFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL MUTLU GÜLMEMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Obezite dünyada ve ülkemizde giderek artan metabolik bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Endoplazmik Retikulum (ER) stresi ve sensörlerinin obezite, insulin direnci ve Tip 2 Diyabet gibi birçok metabolik rahatsızlıkta artmış olması, ER-stresini azaltabilecek müdahalelerin bu hastalıkların tedavisinde terapötik değerinin olabileceğini gündeme getirmiştir. Çeşitli sağlık faktörleri üzerine etkileri bilinen kombu çayının, neden olduğu kilo kaybı, lipaz inhibisyonu ile bağlantılı olan hipolipidemik etki ve bunun sonucunda kalori alımının kısıtlanması gibi etkilerinin olması sebebiyle obezite üzerinde muhtemel faydalarının olabileceği düşünülmüştür. Bu nedenle çalışmamızda kombu çayının yüksek yağlı diyetle beslenen obez ratlarda ER stresi üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda 8-12 haftalık, 50 adet Wistar albino cinsi erkek rat kullanılmıştır. Ratlar kontrol grubu, kombu grubu, yüksek yağlı diyet (YYD) ile obezleştirilen grup ve YYD ile obezleştirildikten sonra kombu çayı uygulanan grup (YYD+kombu) olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. İlk 10 hafta yüksek yağlı diyetle obezleştirilen ratlardan oluşan gruplardan birine 5 hafta boyunca oral olarak 5ml/kg dozda kombu çayı uygulaması yapılmıştır. Çalışma sonunda ratların kan serumlarından total kolesterol, trigliserid, HDL, glukoz, ALT ve AST değerleri analiz edilmiştir. Kombu çayı uygulanan grupların ağırlık artışının, diğer gruplara göre daha az olduğu tespit edilmiştir. Ratların karaciğer dokularından ise western blot yöntemi ile p-IRE1, ATF6, eIF2a, p-eIF2a, Total JNK, p-JNK ve GRP78 proteinlerinin ekspresyon düzeylerine bakılmıştır. Sonuç olarak yüksek yağlı diyetle beslenen obez ratlara kombu çayı uygulaması ile p-IRE1, ATF6, p-JNK, Total JNK, p-JNK/Total JNK, Total eIF2a, p-eIF2a, p-eIF2a/Total eIF2a ve GRP78'in ekspresyon seviyelerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmasa da sayısal olarak azalma görülmüştür. Buradan yola çıkıldığında, çalışmamız sonucunda kombu çayının ER stresi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity emerges as a metabolic disease that is increasingly increasing in the world and in our country. The fact that Endoplasmic Reticulum (ER) stress and sensors are increased in many metabolic disorders such as obesity, insulin resistance and Type 2 Diabetes has brought to the agenda that interventions that can reduce ER-stress may have therapeutic value in the treatment of these diseases. It is thought that kombucha, which is known to have effects on various health factors, may have possible benefits on obesity due to its effects such as weight loss, hypolipidemic effect associated with lipase inhibition and, as a result, restriction of calorie intake. Therefore, our study aimed to determine the effects of kombucha on ER stress in obese rats fed a high-fat diet. In our study, 50 Wistar albino male rats, aged 8-12 weeks, were used. The rats were divided into 4 groups: control group, kombucha group, group made obese with high-fat diet (HFD), and kombucha-administered group after being obese with HFD (HFD+kombucha). Kombucha was administered orally at a dose of 5ml/kg for 5 weeks to one of the groups of rats, which were obese with a high-fat diet for the first 10 weeks. At the end of the study, total cholesterol, triglyceride, HDL, glucose, ALT and AST values from the blood serum of the rats were analyzed. It was determined that the weight gain of the groups applied kombucha was less than the other groups. Expression levels of p-IRE1, ATF6, eIF2a, p-eIF2a, Total JNK, p-JNK and GRP78 proteins were examined in the liver tissues of rats by western blot method. As a result, although there was no statistically significant difference in the expression levels of p-IRE1, ATF6, p-JNK, Total JNK, p-JNK/Total JNK, Total eIF2a, p-eIF2a, p-eIF2a/Total eIF2a and GRP78 with kombucha administration to obese rats fed a high-fat diet, a numerical decrease was observed. Based on this, as a result of our study, it was determined that kombucha has positive effects on ER stress.