Gonial açının mandibular üçüncü molar dişlerin gömülülük paterni ile ilişkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of the gonial angle with the impacted pattern of the mandibular third molar by cone-beam computed tomography
- Tez No: 734588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM ETÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Araştırmanın birincil amacı, mandibular üçüncü molarların (M3M) gömülü kalma pozisyonları ile gonial açı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. İkincil amacı ise, M3M'lerin gömülü kalma pozisyonları ile mandibular ikinci molar ve M3M'lerin uzun akslarının yaptığı açı (α açısı), retromolar mesafe (RM), M3M'lerin meziodistal genişliği (MDG), RM'nin MDG'ye oranı olan retromolar sürme oranı (RSO), ramus yüksekliği (RY), ramus genişliği (RG) ve M3M'lerin inferior alveolar kanalla (İAK) ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, Ocak 2015 ve Kasım 2021 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı'na M3M'lerin İAK ile ilişkisini değerlendirmek için alınmış konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüsü mevcut olan 213 hastanın 355 M3M'si incelenmiştir. M3M'lerin Pell&Gregory ve Winter sınıflamalarına göre gömülülük paternleri kaydedilmiştir. Gonial açı, RY ve RG ölçümleri KIBT'dan elde edilmiş panoramik rekonstrüksiyon görüntüleri üzerinde ölçülmüştür. RM, MDG, α açısı ve M3M'nin İAK ile ilişkisi kesitsel görüntülerle değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics v 22.0 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Pell&Gregory sınıflamalarıyla gonial açı değerleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır ancak Winter sınıflamasıyla gonial açı değerleri arasında anlamlı bir ilişki vardır (p=0,044).
Özet (Çeviri)
Aim: The study's main objective is to evaluate the association between the gonial angle and the impacted pattern of the mandibular third molars (M3M). The study's secondary purpose was to examine the relationship between M3Ms' impacted positions and the angle formed by the long axis between mandibular second molar and M3M (α angle), the retromolar distance (RM), the mesiodistal width (MDG) of M3Ms, the retromolar eruption ratio (RSO) (the ratio of RM to MDG), ramus height (RY), ramus width (RG) and the relationship between M3M and the inferior alveolar canal (IAC). Material and Method: The association between M3Ms and ILC was evaluated using 355 M3Ms from 213 patients with cone-beam computed tomography (CBCT) images taken at Erciyes University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology between January 2015 and November 2021. M3M patterns that were impacted were recorded using Pell & Gregory and Winter classifications. On panoramic reconstruction images obtained from CBCT, gonial angle, RY, and RG measurements were performed. Cross-sectional images were used to assess the relationship between RM, MDG, angle, and M3M and IAC. IBM SPSS Statistics v 22.0 software was used to perform statistical analyses. Results: Although there was no significant correlation between Pell&Gregory classifications and gonial angle values (p=0.044), there was a significant correlation between Winter classification and gonial angle values.