Analysis of geometrical objects tasks in middle school mathematics textbooks with PISA 2018 mathematics literacy framework
Ortaokul matematik ders kitaplarında geometrik cisimler görevlerinin PISA 2018 matematik okuryazarlığı çerçevesinde analizi
  1. Tez No: 734589
  2. Yazar: ZEHRA BETÜL TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİYE UBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul Türkiye'de kullanılan ortaokul Matematik ders kitaplarının, PISA 2018 Matematik Okuryazarlığı Çerçevesinde geometrik nesneler konusu görevleri için potansiyel matematik okuryazarlığı gereksinimlerine ne ölçüde yer verdiğini göstermektir. Matematik Okuryazarlığı Çerçevesi dört yönü içerir: süreç, yetenekler, bağlam sallaştırma ve yeterlilik seviyeleri. Toplamda 220 görev kodlanmıştır. Süreç boyutuyla ilgili olarak, görevlerin %88,1'i matematiksel kavramları, gerçekleri ve prosedürleri kullanmakla, %7,8'i durumları matematiksel olarak formüle etmekle, %4,1'i matematiksel sonuçları yorumlamakla ilgiliydi. Yetenek boyutu ile ilgili olarak, görevlerin %44,4'ü“Sembol, Biçimsel ve Teknik Dil ve İşlemleri Kullanma”ile ilgili, %36'sı“Temsil”ile, %11'i“Matematiksel Araçları Kullanma”ile ve %7'si ile ilgilidir.“Akıl yürütme ve Argüman”ile ilgiliydi. Bağlamsallaştırma ile ilgili olarak, görevlerin %85'i bağlamından arındırılmıştır. Altı yeterlilik düzeyiyle ilgili olarak, toplam görevlerin yeterlilik düzeylerinin %68'i, rutin prosedürlerin uygulandığı Düzey 1 ve Düzey 2'dir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to show to what extent middle school mathematics textbooks in Turkey include potential requirements of mathematics literacy for geometrical objects subject tasks in the PISA 2018 Mathematics Literacy Framework. Mathematics Literacy Framework includes four aspects: process, capabilities, contextualization, and proficiency levels. In total 220 tasks were coded. Regarding the process aspect, 88.1% of the tasks was about employing mathematical concepts, facts, and procedures, 7.8% was about formulating situations mathematically, 4.1% was about interpreting mathematical outcomes. Regarding the capability aspect, 44.4% of the tasks was about ''Using Symbolic, Formal and Technical Language and Operations'', 36% was about ''Representation'', 11% was about ''Using Mathematical Tools'' and 7% were about ''Reasoning and Argument''. In relation to contextualization, 85% of the tasks were decontextualized. In relation to six proficiency levels, 68% of the task's proficiency levels were Level 1 and Level 2 implying to carry out routine procedures.