COVİD-19 hastalığı nedeniyle yoğun bakım ünitesi'nde takip edilen hastalarda lenfopeni ile hastalığın ciddiyeti arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between lymphopenia and the severity of the disease in patients followed in the intensive care unit due to COVİD-19 disease
- Tez No: 734597
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Koronavirus Hastalığı 2019 (COVID-19)'na bağlı lenfopeni görülebilir ve COVID-19 nedeniyle ölen hastalarda lenfopeni ile daha sık karşılaşılır. Literatürde lenfopeni ile COVID-19 şiddeti arasındaki ilişkiye dair çalışmalar mevcut olup; yoğun bakımda COVID-19 nedeniyle takip edilen hastalarda lenfopeni ile hastalığın şiddeti, mortalitesini gösteren Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi II (APACHE II) ve Sıralı Organ Yetmezliği Değerlendirmesi (SOFA) skoru ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada, COVID-19 nedeniyle yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarda lenfopeni ile hastalığın şiddeti ve mortalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. Hastaneye yatırılan hastalar arasındaki ciddi hastalığı, erken aşamalarda tanımlamak için ucuz ve kolay bir biyobelirteç saptamayı amaçladık. Bu çalışmada COVID-19 nedeniyle, yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar hastane dosya sisteminden retrospektif olarak tarandı. Hastalar 18-80 yaş aralığında olup; dışlama kriterlerine sahip olmayan ve COVID-19 nedeniyle Covid Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen toplamda 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalardan yoğun bakıma giriş gününde bakılan; lenfosit sayısı ile APACHE II, SOFA skorları arasında ilişki olup olmadığı istatiksel olarak değerlendirildi. COVID-19 nedeniyle ölen hastaların ortalama lenfosit sayıları ile yaşayan hastaların ortalama lenfosit sayıları arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Hastaların ortalama lenfosit sayısı ile APACHE II skorları arasında herhangi bir korelasyon saptanmadı (p>0.05, r0.05, r0.05). Bu çalışmada COVID-19 nedeniyle yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarda lenfopeni ile hastalığın mortalitesi arasında bir ilişkisinin olmadığı saptandı. APACHE II ve SOFA skorlarının ise bu hastalarda mortaliteyi anlamlı olarak öngördüğü saptandı. Ayrıca APACHE II skoru ≥ 15.5 olan veya SOFA skoru ≥ 4.5 hastaların ölüm oranlarının yüksek olduğu saptandı. APACHE II skoru ≥ 15.5 mükemmel bir mortalite tahminine yol açtı. SOFA skoru ≥ 4.5 ise çok iyi bir mortalite tahminine yol açtı.
Özet (Çeviri)
Lymphopenia can be seen in patients because of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19), and lymphopenia is more common in patients who died from COVID-19. In literature, there are studies that were showing relationships between lymphopenia and severity of COVID-19. But there is no study showing the relationship between lymphopenia and Acute Physiology and Chronic Health Assessment II (APACHE II), Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) scores that showing disease severity and mortality in patients followed up for COVID-19 in the intensive care unit. In this study, we evaluated the relationship between lymphopenia and severity and mortality of the disease in patients who needed intensive care due to COVID-19. We aimed to identify an inexpensive and easy biomarker to identify severe disease among hospitalized patients in the early stages. In this study, patients in need of intensive care unit due to COVID-19 were scanned retrospectively from the hospital file system. 50 patients were 18-80 years old and they have the exclusion criterias and were followed in the intensive care unit were included in these study. It was statistically evaluated whether there was a correlation between the number of lymphocytes checked on the day of admission to the intensive care unit and the APACHE II, SOFA scores of these patients. There was no significant difference between the mean lymphocyte counts of patients who died due to COVID-19 and the mean lymphocyte counts of patients who survived (p>0.05). No correlation was found between the mean lymphocyte count of the patients and their APACHE II scores (p>0.05, r0.05, r0.05). In this study, it was determined that there was no relationship between lymphopenia and the mortality of the disease in patients who needed intensive care due to COVID-19. APACHE II and SOFA scores were found to significantly predict mortality in these patients. In addition, patients with an APACHE II score ≥ 15.5 or a SOFA score ≥ 4.5 had a high mortality rate. The APACHE II score ≥ 15.5 led to an excellent mortality estimate. SOFA score ≥ 4.5 led to a very good mortality estimate.