Moleküler yöntemlerle doğrulanmış COVID-19 hastalarında mortalite üzerine etkili faktörler
Factors which have ifluence on mortality for COVID-19 patients confirmed with molecular methods
- Tez No: 670250
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç Aralık 2019'da Çin'in Hubei Eyaleti'nin Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 salgını kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü birkaç ay sonra bu salgını 'pandemi' ilan etmiştir. Ülkemizde ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde görülmüş olup küresel bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, hastanemiz acil servisine başvurup COVID-19 pnömonisi ile hastaneye yatırılarak tedavi altına alınan ve Reverse Transkriptaz Polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) testi ile tanısı kesinleştirilen hastalarda demografik ve klinik verilerden, komorbiditelerden ve laboratuvar parametrelerinden mortaliteyi nelerin öngördüğünün ortaya konması amaçlandı. Gereç ve Yöntem Tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı, kesitsel ve klinik gözlemsel olarak planlanan bu çalışmaya hastanemiz acil servisine 01.04.2020 ile 31.05.2020 tarihleri arasında başvuran, COVID-19 pnömonisi nedeniyle hastaneye yatırılan, 18 yaş ve üzeri ve RT-PCR testi ile tanısı doğrulanan 651 erişkin hasta dahil edildi. Bu vakaların şu bilgi ve verileri önceden oluşturulan vaka veri formuna kaydedildi: yaş, cinsiyet gibi demografik verileri; eşlik eden komorbid hastalıkları ve hastalık sayısı, hastanede yatış süresi ve laboratuvar parametreleri. Ayrıca hastaların mortalite durumu ve klinik sonlanımları ile ilgili veriler de kaydedildi. Hastalar klinik sonlanım açısından yaşayan ve ölen olarak 2 gruba ayrıldı. Buna ilaveten yaş değişkeni kullanılarak tüm hasta grubu ≤60 yaş ve >60 yaş şeklinde 2 ayrı subgruba ayrıldı. Bu gruplar arasında hastaların yaş ve cinsiyet gibi demografik verileri, eşlik eden komorbid hastalıkları ve toplam hastalık sayısı, hastanede yatış süresi ile hematolojik ve biyokimyasal laboratuvar parametreleri karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 651 hastanın 354'ü (%54,4) erkek, 297'si (%45,6) ise kadın idi. Hastaların yaş ortalaması 56,40 ± 15,69 (aralık, 18-95), medyan yaş 57 idi. Vakaların %60,98'i (n=397) 60 yaş ve alt grupta, %39,02'si (n=254) ise 60 yaş üzeri grupta yer aldı. Hastaların %87,10'u (n=567) izole pandemi servis odalarında takip edilirken, %12,90'ı (n=84) Yoğun Bakım Ünitesinde (YBÜ) takip edilmekte idi. Hastaların genel mortalite oranı %10,59 (n=69) olup mortalite oranı erkeklerde %13 (n=46), kadınlarda ise %7,74 (n=23) olarak saptandı. 60 yaş ve altı grupta mortalite oranı %6,3 (n=25) iken, 60 yaş üzerinde ise %17,32 (n=44) idi. Serviste takip edilen hastaların mortalitesi %1,06 (n=6) olup YBÜ'de tedavi alan hastaların mortalitesi %75 (n=63) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim COVID-19, which emerged in Wuhan, Hubei province, China in December 2019 spread all over the world in the short time. After few months later, World Health Organization (WHO) announced this outbreak as“pandemic”. The first case in Turkey was reported in 11th of March 2020 and it's been still a global health problem. In this study, it was aimed to reveal what predicts mortality from demographic and clinical data, comorbidities and laboratory parameters in patients who were admitted to the emergency department of our hospital and were hospitalized with COVID-19 pneumonia and whose diagnosis was confirmed by the Reverse transcription polymerase chain reaction (RT-PCR) test. Materials and Methods 651 adult patients aged 18 years and older who were admitted to the emergency department of our hospital between 1st of April 2020 and 31st of May 2020, hospitilized due to the COVID-19 pneumonia and whose diagnosis was confirmed by RT-PCR test were included this study which is planned as a single center, retrospective, descriptive, cross sectional and clinical observational. The information and data of these cases were saved in case data form prepared before: Demographic data such as, name-surname, age, gender; accompanying comorbid diseases and the number of diseases, the duration of the hospitality and laboratory parameters. Moreover; the data which are related to the mortalitiy situation and clinical outcome of patients were saved. Patients were divided into 2 groups as“Survived”and“Dead”in terms of clinical outcome. In addition to that; the whole patient group was divided into 2 groups as ≤60 years old and >60 years old. Demographic data such as age and gender of the patients, accompanying comorbid diseases and the total number of diseases, duration of hospitality and hematological and biochemical laboratory parameters were compared between these groups. Results 354 (54,4%) of 651 patients who were included in the study were men and 297 (%45,6) of them were women. The average age of patients was 56,40 ± 15,69 (interval, 18-95), the median age was 57. 60,98% (n=397) of cases were in the age of 60 and below group, 39,02% (n=254) of them was in the age above 60 group. Whereas 87,10% (n=567) of patients followed in isolated pandemic service rooms; 12,90% (n=84) were treated at intensive care unit (ICU). The overall mortality rate was 10,59% (n = 69), and the mortality rate was 13% (n=46) for men and 7,74% (n = 23) for women. Whereas the mortality rate was 6,3% (n=25) for the age of 60 and below 60; it was 17,32% (n=44). While the mortality rate was 1,06% (n=6) for the patients followed in the service; the mortality rate was 75% (n=63) for the ones treated in ICU. The number of comorbid disease was significant more in dead patients compared to the survived patients. The parameters of the number of average serum neutrophil, Neutrophil/lymphocyte Ratio (NLR) C-Reactive Protein (CRP), CRP/albumin ratio, lactate dehidrogenase (LDH), troponin I high sensitive (TnI-hs), D-Dimer, ferritin, procalcitonin, prothrombin time (PT-INR), activated partial thromboplastin time (aPTT) were found statistically significant high.