Doksorubisin ile oluşturulan kardiyotoksisite modelinde incir (Ficus carica) çekirdeği yağının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of fig (Ficus carica) seed oil on the cardiotoxicity model created with doxorubicin
  1. Tez No: 734599
  2. Yazar: DUYGU GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN CESUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda incir (Ficus carica) bitkisinin meyvelerindeki çekirdeklerin soğuk sıkımıyla elde edilen incir çekirdeği yağının farklı dozlarının doksorubisin ile oluşturulan kardiyotoksisite üzerindeki antioksidan ve antiinflamatuvar etkilerinin profilaktik olarak araştırılması amaçlandı. Bu konuda literatüre girmiş bir çalışma olmadığı için yapacağımız çalışmanın alanında ilk olma özelliği taşıdığını söyleyebiliriz. Çalışmamızda 32 adet genç erişkin erkek Wistar albino türü sıçan (200-250 gram) 4 gruba ayrıldı (n=8). Kontrol Grubu, Doksorubisin Grubu (DOX), Doksorubisin+Düşük Doz İncir Çekirdeği Yağı Grubu -3 ml/kg- (İÇY3) ve Doksorubisin+Yüksek Doz İncir Çekirdeği Yağı Grubu -6 ml/kg- (İÇY6) gruplarına ayrılan sıçanlar için deney süresi 7 gün olarak belirlendi. Bir hafta boyunca her gün İÇY3 grubuna intragastrik gavaj ile 3ml/kg, İÇY6 grubuna intragastrik gavaj ile 6 ml/kg incir çekirdeği yağı verildi. Deneyin 5. gününde tüm gruplara intraperitoneal olarak tek doz doksorubisin (15 mg/kg); kontrol grubuna ise tek doz %0,9'luk serum fizyolojik enjekte edildi. Deney süresince tüm hayvanlar kendi gruplarına ait manipülasyonlara maruz bırakıldıktan sonra 8. günde sakrifiye edilip, biyokimyasal ve histolojik inceleme yapmak üzere kalp dokuları alındı, istatistiksel analizler yapılıp yorumlandı. Histolojik bulgular sonucunda incir çekirdeği yağı ile tedavi edilen grupta DOX'un neden olduğu tespit edilen kardiyak değişikliklerin önemli ölçüde iyileştiği tespit edildi. İncir çekirdeği yağının antioksidan ve antiinflamatuvar özellik göstererek MDA, MPO, GPx, SOD, CAT, CK, TNF-α ve IL-1β düzeylerinde istatistiksel anlamlılığı olan olumlu değişikliklere yol açtığı bulundu. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre DOX ile indüklenmiş kardiyotoksisite üzerine incir çekirdeği yağının kardiyoprotektif etkisinin mevcut olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to prophylactically investigate the antioxidant and anti-inflammatory effects of different doses of fig seed oil obtained by cold pressing the seeds of the fruits of the fig (Ficus carica) plant on cardiotoxicity induced by doxorubicin. Since there is no study in the literature on this subject, our study was the first in its field. In our study, 32 young adult male Wistar albino rats (200-250 grams) were divided into 4 groups (n=8). The experimental period was determined as 7 days for the rats divided into Control Group, Doxorubicin Group (DOX), Doxorubicin+Low-Dose Fig Seed Oil Group -3 ml/kg- (IÇY3) and Doxorubicin+High-Dose Fig Seed Oil Group -6 ml/kg- (IÇY6) groups. Every day for a week, 3 ml/kg of fig seed oil was given to the IÇY3 group by intragastric gavage, and 6 ml/kg of fig seed oil was given to the IÇY6 group by intragastric gavage every day. On the 5th day of the experiment, a single dose of doxorubicin (15 mg/kg) was administered intraperitoneally to all groups; In the control group, a single dose of 0.9% saline was injected. During the experiment, after all animals were exposed to the manipulations of their own groups, they were sacrificed on the 8th day and blood samples and heart tissues were taken for biochemical and histological examination, statistical analyzes were made and interpreted. As a result of histological findings, it was determined that the cardiac changes caused by DOX were significantly improved in the group treated with fig seed oil. It was found that fig seed oil showed antioxidant and anti-inflammatory properties, causing statistically significant positive changes in MDA, MPO, GPx, SOD, CAT, CK, TNF-α and IL-1β levels. According to the results of our study, fig seed oil has a cardioprotective effect on DOX-induced cardiotoxicity.