Örgütlerde algılanan psikolojik sözleşme ihlalinin öfke ifade tarzına etkisi: Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının incelenmesi
The effect of psychological contract violation of anger expression style in organizations: An investigation of health care workers during the pandemic process
  1. Tez No: 734600
  2. Yazar: AYSUN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZBUCAK ALBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Psikolojik sözleşme ihlali, çalışanın örgüte yönelik olumsuz duygu ve düşünceler hissetmesine neden olmaktadır. Olumsuz duygulardan en önemlisi öfkedir. Çalışan psikolojik sözleşme ihlali yaşamasının ardından örgüte yönelik öfke hissedebilir. Bu öfke, üretkenlik karşıtı iş davranışlarının oluşmasına neden olmaktadır. Çalışmanın amacı, psikolojik sözleşme ihlalinin yol açtığı öfke ve öfkenin neden olduğu üretkenlik karşıtı iş davranışlarını ölçmektir. Bu amaçla nicel yöntem ile veri toplanmıştır. Günümüzde tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele etmektedir. Pandemi koşulları pek çok çalışanın, çalışma hayatında değişimlere neden olmuştur. Çalışma hayatı değişen en önemli gruplardan biri sağlık çalışanlarıdır. Bu nedenle, araştırmanın örneklemi sağlık çalışanlarından oluşmaktadır. Araştırmanın sonucuna göre, sağlık çalışanlarının algıladıkları psikolojik sözleşme ihlalinin öfkeye neden olduğu düşünülmektedir. Ancak psikolojik sözleşme ihlali, üretkenlik karşıtı iş davranışları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip değildir. Sağlık çalışanlarının öfkelerinde artış sadece ilişkisel üretkenlik karşıtı iş davranışlarına yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Psychological contract violation causes the employee to feel negative emotions and thoughts towards the organization. The most important negative emotion is anger. The employee may feel anger towards the organization after experiencing a psychological contract violation. This anger leads to the formation of counterproductive work behaviors. The aim of the study is to measure anger caused by psychological contract violation and counterproductive work behaviors caused by anger. For this purpose, data were collected by quantitative method. Today, the whole world is struggling with the coronavirus epidemic. Pandemic conditions have caused changes in the working life of many employees. One of the most important groups whose working life is changing is health workers. Therefore, the sample of the research consists of health workers. According to the results of the research, it is thought that the psychological contract violation perceived by the health workers caused anger. However, psychological contract violation does not have a direct effect on counterproductive work behavior. The increase in the anger of healthcare workers only led to relational counterproductive work behaviors.