Dış pazar araştırmasında kültürel faktörlerin etkileri üzerine bir uygulama
An Application on the effect's of cultural factors in the trade marketing research
  1. Tez No: 73460
  2. Yazar: ENİS KAZIMLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Dünya pazarlarında uluslarası pazarlamanın önemi, her geçen gün giderek artmaktadır. Buna parelel olarak, dış pazar araştırmasının önemi daha da artmaktadır. Bu sebeblere dayanarak, kültürel faktörlerin dış pazar araştırmasındaki yeri ve önemi, pazarlama araştırmasının merkezi durumuna geçmiştir. Globalleşen dünya pazarında, rakiplerin sayısı her geçen gün artış göstermekle beraber, ürün çeşitleri de hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Bütün bunlara rağmen, ancak bir kaç marka pazardaki payını koruyabilecek ve yükseltebilecektir. Fiyat, kalite ve marka pazarda değişiklik gösterebilir. Bir ülkede değişik toplumsal gruplar ve tabakalar vardır.Toplumsal tabakaları oluşturan kesimler, kendi satın alma güçlerine göre uygun olan kalite ve fiyatlardaki ürünleri satın alabilirler. Satılan mallarda ürün çeşitlemesi, farklı fiyat uygulaması gibi değişik stratejiler izlenebilir. Değişiklik göstermeyen sadece bir faktör vardır ve onda hiç bir farklılık ya da değişiklik yapılamaz. Bu faktör, o ülkede yaşayan bütün insanlar için aynı özellik göstermektedir ki; bu faktöre kültürel faktör denilmektedir. Toplum, içinde bulunduğu yaşayış tarzına göre kültürel faktörlere uymak zorundadır. Satılan ülkeye uygun olmayan kültürel faktörleri içeren bir ürünün, dış pazarlarda başarılı olması beklenemez. Örneğin, Mc. Donald'sın Hindistan'a, sığır etli hamburger satması beklenemez. Bütün bu unsurların ışığında, dış pazar araştırmasında kültürel faktörler ve bunların önemi üzerine bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada üç bölüm vardır. Birinci bölümde, dış pazar araştırması ve metodları; ikinci bölümde dış pazar araştırmasındaki kültürel faktörler, üçüncü ve son bölümde yapılan uygulamanın incelenmesi yer almaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT International marketing are getting more important thing in the world market. These conditions are getting more importance about marketing research now a days. So that cultural factor's up to the trade marketing become's the most important part of the marketing research. The competitors are getting more and more every day. There for the products kind's are increasing with competitors day by day. So only a few trade mark will have a chance for getting the biggest part of the market. Quality and the price can be change. Because there are diffrent kind's of social groups in the country. Every social group use the mark which one they use at their social life. For example diffrent price can be apply. But there is one subject that can not be change. You can't make a variation in that country. That subject is same for all of the social groups in the country. The subject is cultural factors. Culturel factors must be hormny social life in the country. Cultural factors effect's these subject directly. If Product s do not include's cultural factors they have no chance at the trade marketing. For example you can't expect from Mc Donald's sail cow meat to India. For all these reason's trade marketing and the culturel factor's have been searched at this investigatior. There are 3 parts in these research. At the firsth part of the trade marketing and the method of trade marketing have been investigated. At the second part culturel at the trade market have been investigated. At the third and the last part of the research, the result's of the investigation have been examined.