Mamul hayat seyrinde uygulanan pazarlama stratejileri ve uygulama
Marketing strategices during product-life cycles
- Tez No: 73459
 - Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 168
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ MAMUL HAYAT SEYRİNDE UYGULANAN PAZARLAMA STRATEJİLERİ VE UYGULAMA Semra YENİCE işletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1998 Danışman : Prof. Dr. Birol TENEKEClOĞLU Teknolojik ilerlemelerle, hızla değişen ihtiyaçlarla ve artan rekabetle mamullerin yaşam süresi hızla azalmaktadır. Dinamik bir çevrede işletmelerin ayakta kalabilmeleri; tüketicilerin ihtiyaçlarını önceden görme yeteneğine, teknolojik imkanlardan faydalana bilme ve yaratıcı-yenilikçi olmalarına bağlıdır. Pazarlama, mal ve hizmetlerin ve düşüncelerin yaratılması, fiyatlandırılması, dağıtımı ve satış çabalarını planlama ve uygulama sürecidir. Ancak işletme, değişen çevreye uyum sağlamak amacıyla pek çok sayıda yeni mamul ve hizmet pazara sunmaktadır. Yeni mamul üretme; var olan malda birtakım değişiklikler yaparak, var olan malla kullanılabilecek bir başka ürün üreterek, ürünü başka bir hedef kitleye uyarlayarak veya işletmenin stratejisine uygun tamamen farklı bir ürün üreterek yapılabilmektedir. Yeni mamul fikirleri; işgörenler aracı kurumlar, tedarikçiler, rakipler, danışmanlar, reklam ajansları, müşteriler, pazarlama araştırması firmaları, vs. gibi pek çok kaynaktan gelebilir. işletmede başarılı mamul geliştirmede temel faktör, güçlü bir planlama ve iyi bir organizasyon ile sağlanabilir. Bunun için profesyonel personel, mal yöneticileri, yeni mal yöneticilerinden ekipler oluşturulabilir. Yeni mamul geliştirme süreci işletmenin, pazarın ve geliştirilecek mamulün özelliklerine göre farklılık göstermekle birlikte yedi aşamadan oluşur. Bu aşamalar, fikirlerin doğuşu, fikirlerin elenmesi ve yeni mamul kavramının geliştirilmesi, ekonomik inceleme, pazarlama sınaması ve son aşama olan pazara sürmedir. Bu aşamalar işletme ve bazı ürünler için daha kısa olabilir.Mal konumlandırılması tüketiciye yönelik yapıldığından pazarlama işlevini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bir işletme için mal konumlandırılması, tüketicilerin kafalarında, amaçlanan mal kavramını yaratmak ve sürdürmek için alınan kararlar ve yapılan eylemlerdir. işletme geleceği önceden sezinlemek ve bu doğrultuda girişimde bulunmak için uzun ve kısa vadeli hedefler arasında denge sağlayarak stratejik planlan oluşturur. Stratejik planlama risk alma kararlarının sistematik bir şekilde yapılmasının sürekli bir işlemidir. Stratejik planlama sürecinde ilk adım işletmenin misyon, temel amaç ve hedef pazarın belirlenmesidir. Pazarda tutunabilen mamullerin satış gelirlerinin zaman içinde evriminin dört dönemden geçtiği ileri sürülmektedir. Böylece bir mamul için mamul hayat dönemi tanıtma, büyüme, olgunluk ve gerileme dönemleri halinde incelenmek tedir. Söz konusu dönemlerin nerede başlayıp bittiğinin saptanması bir ölçüde sübjektiftir. Ancak yapılan araştırmaların sonucunda, objektif bazı dönem belirleme kriterleri geliştirilmiştir. İşletme yönetimi çevresel koşullan iyi değerleyerek pazara giriş aşamasında iki strateji izleyebilir. Birincisi piyasa lideri olarak, ikincisi ise piyasa takipçisi olarak pazara girmektir. Mamul hayat seyrindeki dönemlerde, her iki durumda da izlenen stratejiler farklıdır. Mamul hayat seyrinin değişik aşamaları işletmeyi değişik pazar fırsatları ve tehlikelerle karşılaştırabilir. Bir mal, yaşam aşamalarından geçerken, dağıtım, fiyat ve satış çabalarıyla ilgili kararlar sürekli olarak gözden geçirilmeli ve pazarlama karmasında gerekli değişiklikler yapılmalıdır. Pazarlamacı, malın yaşam sürecini iyi algılarsa, gerileyen malların yerini alacak yeni mallar geliştirir ya da varolan mallan, her aşamanın özelliğine göre nasıl yöneteceğini bilir. Her aşamanın özellikleri birbirinden farklıdır. Dolayısıyla bu özelliklerine göre pazarlama karmasında değişiklik yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Life cycles of products decline as technology changes.needs of firms changes and competition increases.In a dynamic enviroment for the firms to stand on.they have to see their needs in the future, be capable on using tecnological chances, and have to be productive and innovative. Marketing is, creating product, services and ideas, pricing them, distribution, of goods, planning and implementing period of sales activities. But, for adapting to the changing environent firms must create new products and give services to the markets.The production of new good.can be seen in four ways: Making changes on the old product, Producing a hew product that can be used near the old product, Adapting the old product to new market segment or new target customers, Producing a very different, product that is fitting to the bussiness mission and strategies. New product ideas may come from.workers rivals-advertising agencies-customers- market researchers and like many sources. For developing a successfull product in a bussiness, a strong marketing plan and a good organization are basic factors. For this, professional and personeli managers of product, and product implenentation teams can be settled. New product life cycle can be differentiated according to the properties of bussinesses, markets or new product, but has seven steps.These are homing of ideas, resoulution of ideas and developing new product concept, economic search, marketing trial and the last step market drive.These steps may be shorter for some products or organizations. Product placement targets to the customers, so it facilitates marketing functions. Product placement means to the firm, ideas and activations that are taken for creating marketing concept on customers mind. Organizations must be aware of future and for initiating in that directions they make strategic plans and try to balance short or long term targets. Strategic planning is the process of implementing risk taken ideas. First step in strategic planning process is to decide mission.target markets andprospects for a firm.The sales volume and profitibality of products that take part in a singular market passes from four different stayes. For a product, life cycle can be differentiated as introduction, growth, mature and declining, it is some now subjective to know where these stages begin and finish.But after some researchs objective stage decision models have been concluded. Management can follow two strategies at the introduction stage by watching enviromental effects objectively.First one is to be a market leader second one is market follower. In product life cycle stages, different stages can get the firm in contact with different marketing opportunities and threats. When a product passes from stages of cycle.distribution.pricing and sales forces desicions must have been feed back continiously and when needed marketing mix can be changed.If marketing managers use life cycle variations well, they change declining products with new products or they know how to manage existing products on each of life cycle stages.Every stages have different properties, so marketing mix must have been adapted to these properties.