İntihar olgusunun sosyal ve demografik değişkenler açısından değerlendirilmesi ve Eskişehir bölgesinde bir uygulama çalışması
The Evaluation of suicidal phenomena from social and demographic variables and the study in Eskişehir region
- Tez No: 73463
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İNTİHAR OLGUSUNUN SOSYAL VE DEMOGRAFİK DEĞİŞKENLER AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ VE ESKİŞEHİR BÖLGESİ'NDE BİR UYGULAMA ÇALIŞMASI Zerrin Sungur Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1998 Danışman: Prof.Dr. Enver ÖZKALP İntihar karmaşık ve çok yönlü bir süreçtir. Bu süreçte kişisel faktörler bazen ön plana çıkabilir, fakat bireyi toplumsal çevresinden izole biçimde incelemek mümkün değildir. İntihar olgusu çok yönlü yaklaşımlarla anlaşılabilir. Günümüze kadar, birleştirici, kapsamlı ve çok yönlü bir intihar teorisi ortaya atılmamasına rağmen, intiharın tek bir biçimi ya da nedeni olmadığı açıktır. Bu araştırmada, intihar olgusu intihar ve intihar girişimi ekseninde incelenerek, intiharla ilgili sosyal ve demografik değişkenler araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Suicide is a complex and multilateral process. Although sometimes psychological factors can play an important role in this process, the individual cannot be understood in isolation from his social matrix. Also, suicidal phenomena can only be understood through multi-disciplinary approaches. Even so far, no overarching, unifying or multidimensional theory of suicide has emerged. It is rare to be to point a single form or factor which alone has brought about a suicide or attempted suicide. In this study, suicide as a phenomenon has been evaluated, in the suicide and attempted suicide axis. Also the social and demographic factors have been tried to analize which are related with suicide phenomenon.