Ürün geliştirme faaliyetlerinin yönetiminde proje planlama ve kontrol tekniklerinin kullanımı, Eti Gıda A.Ş.'de bir uygulama
Project planning and controlling techniques used for the management of product development activities
  1. Tez No: 73462
  2. Yazar: AYSUN KUTLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÜRÜN GELİŞTİRME FAALİYETLERİNİN YÖNETİMİNDE PROJE PLANLAMA ve KONTROL TEKNİKLERİNİN KULLANIMI ETİ GIDA A.Ş.' DE BİR UYGULAMA Aysun KUTLAY İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 1998 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nuri ÇALIK Değişen tüketici profili ve bunun sonucu olarak talepteki çeşitlenme, işletmelerin yeni ürün geliştirmesinde itici güç oluşturmaktadır. Tüketicilerin yeni ürünlere olan gereksinim ve eğilimleri ile teknolojideki hızlı gelişme, yeni ürünlerin üretilmesindeki en büyük etkenlerdir. Bu nedenle yeni ürünlerin geliştirilmesi, işletmelerin günümüz koşulları içinde en etkin rekabet araçlarından biri olmaktadır. Ancak, yeni bir ürünün, işletmenin teknik ve mali imkanlarına uymaması ve pazarın ihtiyacını giderecek nitelikte olmaması, işletme için tehlikeli ve zarar vericidir. Ürün geliştirme çalışmaları genellikle, işletmelerin bünyelerinde oluşturdukları Ar-Ge Bölümü tarafından yürütülmekte ve diğer bölümler ile sıkı işbirliği ve koordinasyonu gerektirmektedir. Yenilik fikri ile başlayan ürün geliştirme süreci nihai ürün ile son bulmakta ve uygun pazarlama bileşenlerinin hazırlanması ile pazara sürüm aşamasına gelmektedir. Ayrıntılı bir sürecin takip edilmesi ile yürütülen ürün geliştirme çalışmalarının en kritik aşaması planlamadır. Zira, planlama, direkt olarak projenin tamamlanma süresini etkilemektedir.Ürün geliştirme faaliyetlerinin planlanmasındaki en önemli amaç, işletme ve pazar açısından en uygun yeni ürün fikrini belirlemek ve bu fikri hızlı ve verimli bir biçimde geliştirerek ürüne dönüştürebilmektir. Bu amaca yönelik olarak, ürün geliştirme sürecinde, proje planlama ve kontrol tekniklerinin kullanımı işletmelere özellikle zaman kazanma ve aksaklıkların giderilmesi açısından büyük yararlar sağlamaktadır. Bu çalışmanın son bölümünde yapılan uygulamada, Eti' de yürütülen ürün geliştirme çalışmaları, ürün geliştirme süreci ile birlikte incelenmiş ve faaliyetler, Gantt ve PERT teknikleri ile planlanmıştır. Şu anda geliştirilmekte olan bir ürün üzerinde yapılan bu uygulama, çalışmaların daha sistemli ve aksamadan yürütülmesine yönelik önemli bir adımdır ve bu uygulamanın diğer Ar-Ge projelerinde de hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The change in the consumer's profile and consequently the variation in the demand has a forcing effect in new product development. The tendency and necessity towards new products and the major improvements in the technology are the most important agents for new products. Today, therefore, new product development is one of the most effective factors in competition. However, the presence of an incompatibility between new product idea, technical - financial resources of the firm and market demand will cause a considerable risk. In general, new product ideas are developed by Research & Development Department of the firm and there should be a good cooperation and coordination with other departments to carry on the activities in a systematical way. Product development period.starting from new ideas, ends with the final product and commercialized by a suitable marketing mix. While following the product development period, the most critical step is planning of the activities. Because, planning has a direct effect on the whole period of the project. The most important goal of planning is to find out a favorable new idea with respect to firm and market conditions and then to improve this idea as soon as possible with a high productivity to succeed in the whole project. Directing towards this aim, the use of some project planning techniques in product development projects provides saving time, preventing delays and results in a successful new product. The last part of this research has focused on product development activities in Eti is examined with the development period and the activities are planned by using Gantt & PERT techniques. The product chosen for this application is being developed at the moment in Eti. The aim of the R&D Department in Eti is to apply this techniques in all new product projects. IV