Öğrenen organizasyonlar ve 1. HİBM K.lığının öğrenen organizasyon olabilme potansiyelinin değerlendirmesi
Learning organizations and the evaluation of the potential of 1 st ASMC for a learning organization
  1. Tez No: 73464
  2. Yazar: ERGENEKON HASSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
öz ÖĞRENEN ORGANİZASYON ve 1 nci HİBM K.lığının Öğrenen Organizasyon Olabilme Potansiyelinin Değerlendirmesi ERGENEKON HASSOY İşletme Anabilim Dalı Anadolu Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Prof. Dr. Ramazan GEYLAN Son on yıl içerisinde organizasyonlar teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlardaki değişikliklere uyum sağlayabilmek için ayakta kalabilmenin formülünü aramaktadırlar. İşte bu organizasyonlardan kendilerini daha hızlı bir şekilde değiştirebilenler yarının organizasyonları olarak yaşamlarını sürdürebileceklerdir. Öğrenen organizasyonlar bu hızlı değişimi yakalayabilen ve ihtiyaç duyulan dönüşümleri gerektiği anda gerçekleştirerek kendi kendini yenileyebilen organizasyonlardır. Bu tezde 1 nci HİBM K.lığının öğrenen organizasyon olma potansiyeli incelenmiştir. Birinci bölümde öğrenen organizasyonun tanımı ve nitelikleri verilmiştir. İkinci bölümde ise öğrenen organizasyonu oluşturan alt disiplinler incelenerek; öğrenen organizasyona ulaşmak için gerekli olan kültürel, stratejik ve yapısal dönüşümler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde organizasyonların sermayesini oluşturan insan, bilgi ve teknolojinin önemi irdelenmiştir. Dördüncü bölümde ise 1 nci HİBM K.lığının öğrenen organizasyon olma potansiyelinin saptanması amacıyla yapılmış plan anket çalışmasının değerlendirmesi yapılarak elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LEARNING ORGANIZATIONS and The Evaluation of the Potential of 1 st ASMC for a Learning Organization ERGENEKON HASSOY Business Administration The Social Science Institute of Anadolu The Advisor: Prof. Dr. Ramazan GEYLAN In last decade the organizations have been searching the way of surviving under the changing conditions in the technological, economical and social areas. The organizations which are able to change themselves rapidly will survive as the tomorrow's organizations. The learning organizations are the one that are reached this rapidly changes, that are realized the required transformation and that are rebuilded themselves on the time. In this thesis, it has been investigated the potential of the 1 st ASMC for becoming a learning organization. In first section, the definition and characteristics of learning organization has been given. In second section, the subdisciplines has been investigated and the necessary cultural strategical and structural transformations for becoming learning organization has been explained. In third section, the human being, knowledge and technology that are capitals of the organizations have been examined. In fourth section, the conclusion of the questionnaire which had been carried out in 1 st ASMC in order to find out potential of the becoming learning organization has been given. Ill