Çocuk hasta muayene eden hekimlerin çocuk istismarını/ihmalini raporlamaya karşı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the attitudes of physicians WHO examined child patients to reporting child abuse/neglect
- Tez No: 734641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı çocuk hasta muayene eden hekimlerin çocuk istismarını/ihmalini raporlamaya karşı tutumlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 03.01.2022-03.04.2022 tarihleri arasında çalışan sağlığı polikliniğimize başvuran, branşı gereği çocuk hasta muayene eden ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan hekimlerle yapılmıştır. Çalışmamıza katılan 201 hekim ile sosyodemografik bilgi formu ve Sağlık Çalışanlarının Çocuk İstismarını Raporlamaya Karşı Tutumlarını Belirleme Ölçeği anket formu yüz yüze doldurulmuştur. İstatistiksel analizde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamız 201 hekim ile yapılmış olup; hekimlerin yaş ortalaması 29,13 (SS:4,09); %62,2'sinin (n=125) kadın, %68,2'sinin (n=137) bekar, %18,4'ünün (n=37) çocuk sahibi olduğu görülmüştür. Katılımcıların ölçek toplam puan ortalaması 48,92 (SS:5,44) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the attitudes of physicians examining pediatric patients towards reporting child abuse/neglect. Materials and Methods: Our study was carried out with physicians who applied to our employee health outpatient clinic between 03.01.2022 and 03.04.2022, examined pediatric patients and volunteered to participate in the research. Sociodemographic information form and Healthcare Provider Attitudes Toward Child Maltreatment Reporting Scale questionnaire form were filled face to face with 201 physicians who participated in our study. SPSS 25.0 package program was used for statistical analysis. Results: Our study was conducted with 201 physicians; the mean age of physicians was 29.13 (SD: 4.09); 62.2% (n=125) were female, 68.2% (n=137) were single, and 18.4% (n=37) had children. The scale total score average of the participants was determined as 48.92 (SD:5.44).