Sosyal medya kullanımının 0-6 yaş grubu sağlıklı çocuğu olan erkeklerin babalık rolü algısı üzerindeki etkisi
The effect of social media use on the perception of the role of fathers of men with healthy children aged 0-6
- Tez No: 734640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sosyal medya kullanımı günden güne çok hızlı bir şekilde yaygınlaşırken bir yandan da sosyal medya ile ilgili yeni hastalık ve bağımlılıklar tanımlanmaktadır. Yapılan çalışmalarda sosyal medya ile ilgili bu olguların ebeveyn davranışlarına da etkili olabileceği gösterilmiştir. Babalık rolü çocuğun birey olarak kişiliğinin oluşması ve hayatının şekillenmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada sosyal medyanın babalık rolü algısına etkisi çeşitli sosyodemografik değişkenlerle birlikte analiz edildi. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde yapıldı. Çalışmaya 25 Mart 2022- 25 Haziran 2022 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi Aile Hekimliği Poliklinikleri'ne başvuran 0-6 yaş grubu çocuğu olan erkek bireyler dâhil edildi. Tanımlayıcı bir çalışmadır. Bu çalışmaya 175 kişi katıldı. Sosyal medya kullanım durumu için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu (SMBÖ-YF), babalık rolü algısı için Babalık Rolü Algı Ölçeği (BRAÖ) kullanıldı. Çalışma anketi; sosyodemografik özellikler, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu ve Babalık Rolü Algı Ölçeği olmak üzere 3 ana kısımdan ve 51 sorudan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS.25 programı ile analize tabi tutuldu. BULGULAR: Çalışmaya 175 kişi katılmıştır. Babalık rolüne ilişkin algılar ölçeği toplam puanı ve alt boyutlarından“Babalık Rolüne İlişkin Olumlu Algılar”,“ Çocuk Cinselliğinde Babalık Rolüne İlişkin Algılar ”ile sosyal medya bağımlılık ölçeği ve alt boyutlarında anlamlı ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Babalık Rolü Algı Ölçeği alt boyutlarından“Babalık Rolüne İlişkin Olumsuz Algılar”ile Sosyal medya bağımlılık ölçeği toplam (r=0.146, p=0.048) ve alt boyutlarından“Sanal tolerans”(r=0.148, p=0.047) arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Yani sosyal medya bağımlılığı ve sanal tolerans arttıkça babalık rolüne ilişkin olumsuz algılar artmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: While the use of social media becomes widespread day by day, new diseases and addictions related to social media are defined. Studies have shown that these phenomena related to social media may also be effective on parental behaviors. The role of fatherhood is important in terms of the formation of the child's personality as an individual and shaping his life. In our study, the effect of social media on the perception of paternity role was examined together with various sociodemographic variables. MATERIALS AND METHODS: This study was carried out in Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinics. Male individuals with children aged 0-6 years who applied to Şişli Hamidiye Etfal Hospital Family Medicine Polyclinics between 25 March 2022 and 25 June 2022 were included in the study. It is a descriptive study. 175 people participated in our study. Social Media Addiction Scale-Adult Form was used for social media usage status, and Paternity Role Perception Scale was used for paternal role perception. Study survey; sociodemographic characteristics, Social Media Addiction Scale-Adult Form and Fatherhood Role Perception Scale consists of 3 main parts and 51 questions. The obtained data were analyzed with SPSS.25 program. RESULTS: 175 people participated in the study. No relationship was found between the total score of the scale of perceptions regarding the fatherhood role and its sub-dimensions,“Positive Perceptions of the Role of Fatherhood”,“Perceptions on the Role of Paternity in Child Sexuality”and the social media addiction scale and its sub-dimensions (p>0.05). There is a statistically positive difference between“Negative Perceptions of the Fathering Role”, one of the sub-dimensions of the scale of perceptions related to the fatherhood role, and the total (r=0.146, p=0.048) of the Social media addiction scale and“Virtual tolerance”(r=0.148, p=0.047) from its sub-dimensions. A weak correlation was found. In other words, as social media addiction and virtual tolerance increase, negative perceptions about the role of father increase.