Nötrosofik esnek ikili topolojik uzaylar
Neutrosophic soft bitopologi̇cal spaces
  1. Tez No: 734645
  2. Yazar: HASAN DADAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DEMİRALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümü girişe ayrılmıştır. Tezin ikinci bölümünde esnek kümeler, esnek topolojik uzaylar, esnek ikili topolojik uzaylar, neutrosophic esnek kümeler, neutrosophic esnek topolojik uzaylar ve neutrosophic esnek ikili topolojik uzaylar ile ilgili bazı temel tanım ve teoremler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, neutrosophic esnek topolojik uzay kavramı ve gerekli teoremler verilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, çalışmanın orijinal kısmı olan neutrosophic esnek ikili topolojik uzay kavramı tanımlanmış, klasik ikili topolojik uzaylarda bilinen özellikler, neutrosophic esnek ikili topolojik uzaylar üzerinde incelenmiştir. Ayrıca neutrosophic esnek çiftsel açık ve çiftsel kapalı kümeler tanımlanmıştır. Tezin beşinci bölümünde ise neutrosophic esnek üçlü topolojik uzay tanımlanmış ve bir önceki bölümde olduğu gibi, temel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of fıve main chapters. The first part of the thesis is reserved for the introduction. In the second part of the thesis, some basic definitions and theorems about soft sets, soft topological spaces, soft binary topological spaces, neutrosophic soft sets, neutrosophic soft topological spaces and neutrosophic soft binary topological spaces are presented. In the third chapter, the concept of neutrosophic soft topological space and necessary theorems are given. In the fourth part of the thesis, the concept of neutrosophic soft binary topological space, which is the aim of the study, is defined, the properties known in classical binary topological spaces are examined on neutrosophic soft binary topological spaces. Also neutrosophic soft pairwise open and pairwise closed sets are defined. In the fifth chapter of the thesis, the neutrosophic soft triple topological space is defined and its basic properties are examined as in the previous chapter.