Nötrosofik hiper esnek topolojik uzaylar
Neutrosophic hypersoft topological spaces
- Tez No: 877906
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması altı ana bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümü, konunun literatürdeki önemi ve tarihçesi ele alınarak girişe ayrılmıştır. Tezin ikinci bölümü bazı temel kavramlara yer verilerek Esnek kümeler ve Esnek topolojik uzaylarda bazı temel kavramlar ve işlemler tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, sonraki bölümlerin daha iyi anlaşılabilmesi için Nötrosofik esnek kümeler ve nötrosofik esnek topolojik uzaylar ile ilgili kavramlar verilerek konu örnekler yoluyla genişletilmeye çalışılmıştır. Tezin dördüncü ve beşinci bölümünde ise Nötrosofik hiper esnek kümeleri ve nötrosofik hiper esnek topolojileri ele alınmıştır. Son olarak altıncı bölümde ise tezde elde edilen sonuçlara yer verilerek yeni çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six main chapters. The first part of the thesis study is devoted to the introduction by considering the importance and history of the subject in the literature. In the second part of the thesis, some basic concepts and operations in Soft sets and Soft topological spaces are defined by giving some basic concepts. In the third chapter, the concepts of Neutrophic soft sets and neutrophic soft topological spaces are given and the subject is tried to be expanded through examples so that the next chapters can be better understood. In the fourth and fifth chapters of the thesis, Neutrosophic hypersoft sets and neutrophic hypersoft topologies are discussed. Finally, in the sixth chapter, the results obtained in the thesis were included and suggestions were made for new studies.