Clinical and physiological parameter changes for liver cirrhosis and renal insufficiency in patients with major thalassemia
Majör talasemili hastalarda karaciğer srozu ve böbrek yetmezliği için klinik ve fizyolojik parametre değişimleri
  1. Tez No: 734653
  2. Yazar: MOHAMMED IBRAHIM ABBOOSH ALAABED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ZAHRAA MOHAMMED ALİ AHMED HAMODAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, en sık görülen kalıtsal kan hastalığı, globin zincir üretimini azaltan mutasyonlar tarafından üretilen talasemidir. β-talasemi majörlü bireylerde fonksiyonel problemler ve doku hasarı, demir fazlalığından ve buna bağlı organ birikiminden kaynaklanır. Bu çalışmanın amacı, talasemi majörlü kişilerde son dönem doku yetmezliğini ve ölümü öngörmede ve önlemede önemli faktörler olan önemli talasemili bireylerde karaciğer sirozu ve böbrek yetmezliği olup olmadığını görmekti. Çalışmaya (80) talasemi hastası (erkek ve kadın) ve (40) sağlıklı kişi katıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the most common hereditary blood illness is thalassemia, which is produced by mutations that reduce globin chain production. Functional problems and tissue damage in individuals with β-thalassemia major are caused by iron excess and associated organ deposition. The purpose of this study was to see if individuals with significant thalassemia had liver cirrhosis and renal failure, both of which are important factors in predicting and preventing end-stage tissue failure and death in people with thalassemia major. The participants in the study were (80) thalassemia patients (males and females) and (40) healthy people.