Travmalı kedilerde ani ürinasyon değişikliklerinin klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi
Clinical and radiological evaluation of sudden urination changes in trauma cats
- Tez No: 734656
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde, özellikle büyük şehirlerde yaşayan kedilerde yüksekten düşme, trafik kazaları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak şekillenen travmalar, multi organ yıkımlanmalarına neden olmaktadır. Ürinersistem, direkt ya da indirekt faktörlere bağlı olarak travmalarda en çok etkilenen oluşumlardan biridir. Bu çalışma, travma geçirmiş kedilerde oluşan ani ürinasyon değişikliklerinin klinik ve radyolojik olarak değerlendirilmesi ve elde edilen bulguların pratiğe aktarılması amacıyla planlandı. Çalışma materyalini; Çanakkale Anka Veteriner Kliniğine travmatik bir olay nedeniyle getirilen ve üriner sistem bozukluğu bulunan çeşitli ırk, yaş ve cinsiyette 20 kedi oluşturdu. Travma öyküsü alınan ve fiziksel değerlendirmesi yapılan hastalarda öncelikle abdominalultrasonografik muayene yapıldı. Daha sonra tüm olguların direkt ve indirekt radyografik muayene için L/L ve V/D pozisyonda radyografileri alındı. Çalışmaya dahil edilen tüm olgularda biyokimyasal idrar analizi ve kan analizleri yapıldı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda sonucunda 12 olguda hematüri, 6 olguda ürinerinkontinans, 1 olguda anüri ve 1 olguda idrar kesesi rupturu olduğu saptandı. Hematürili 12 kedinin 10'unda aynı zamanda lökositüri ve 11'inde proteinüri olduğu belirlendi. Travmaya maruz kalmış 20 kedinin 12'sinde travmaya bağlı olarak şekillenen strangüri gözlemlendi. Bu çalışma ile kedilerde travmaya bağlı olarak şekillenen üriner sistem bozukluklarının tespit edilmesi için klinik muayene bulguları ile ultrasonografik ve radyografik incelemeye ek olarak, hızlı idrar stripleriyle yapılan idrar analizi ve böbrek travmalarında oluşabilecek böbrek hasarlarının belirlenebilmesi için kullanılan biyokimyasal parametreler birlikte değerlendirilmiş ve buna göre bir sağlatım protokolü oluşturulmuştur. Çalışma sonuçları, ürinertravmalardadiagnostik ve terapötik prosedürlerin tam olarak yürütülmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, traumas caused by various reasons such as falling from a height and traffic accidents, especially in cats that living in big cities, cause multi-organ destruction. The urinary system is one of the most affected formations in traumas depending to direct or indirect factors. This study was planned to evaluate clinically and radiologically and to put the findings into practice that the sudden urination changes in traumatized cats. Study material was constituted twenty cats of various breeds, ages and genders with urinary system disorders were brought to Çanakkale Anka Veterinary Clinic due to a traumatic event. Primarily abdominal ultrasonographic examination was performed in patients that was taken trauma history and made physical evaluation. Then radiographs of all cases were taken in L/L and V/D positions for direct and indirect radiographic examination. Biochemical urine analysis and blood analysis were performed in all cases included in the study. As a result of theevaluations, it was determined that 12 cases had hematuria, 6 cases had urinary incontinence, 1 case had anuria and 1 case had urinary bladder rupture. At the same time It was determined leukocyturia 10 of 12 cats and, had proteinuria 11 of 12 cats that had hematuria. Stranguria was observed due to trauma in 12 of 20 cats that be exposed to trauma. In this study, in additively clinical examination findings and ultrasonographic and radiographic examination to detect urinary system disorders caused by trauma in cats, urine analysis with rapid urine strips and biochemical parameters used to determine kidney damage that may occur in kidney traumas were evaluated together and a treatment protocol was developed accordingly. The results of the study reveal the importance of performing the diagnostic and therapeutic procedures thoroughly in urinary traumas.