Diyabetik ratlarda fesleğen (ocimum sanctum) uygulamasının böbrek dokusunda hemooksijanaz 1 ve anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 üzerine etkileri
Effects of basil (ocimum sanctum) application on hemooxyjanase 1 and angiotensin converting enzyme 2 in kidney tissue in diabetic rats
  1. Tez No: 734655
  2. Yazar: TUĞÇE AKTEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ELİŞ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Diyabet, insülin eksikliği veya direnci nedeniyle oluşan hiperglisemi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu araştırma ile fesleğen uygulamasının, streptozotocin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanların böbrek dokusunda Hemoksijenaz 1 (HO-1) ve Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim 2 (ACE-2)'nin olumlu ya da olumsuz olarak nasıl etkilediği immunohistokimyasal yöntemler ile incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 4-5 aylık ve 200-300 gr ağırlığında 40 adet erkek sıçan kullandı. Sıçanlar, kontrol, sham, fesleğen, diyabet ve diyabet+ fesleğen olmak üzere beş gruba ayrıldı. Böbrek dokusunu incelemek için Crossman'ın üçlü boyama tekniği uygulandı. İmmunohistokimyasal inceleme için Streptavidin-biotin peroksidaz tekniği kullanıldı. Fesleğen uygulanan diyabet oluşturulmuş sıçanların açlık kan şekerinin diyabet grubuna göre daha düşük olduğu saptandı. Diyabet ve diyabet+fesleğen uygulanmış grubun böbrek korteksinde güçlü düzeyde, fesleğen, sham ve kontrol gruplarının böbrek korteksinde de orta düzeyde hemoksijenaz immunoreaktivitesi tespit edildi. Diyabet grubunun böbrek korteksinde güçlü, diyabet + fesleğen grubunda ise böbrek korteksinde orta düzeyde ACE-2 immunoreaktivitesi tespit edildi. Bu bağlamda, fesleğen uygulamasının kan şekerini düzenlemenin yanında böbrek dokusunda ACE-2 düzeylerinde azalma sağlayarak böbrek hasarını önleyebileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a disease that occurs with hyperglycemia caused by insulin deficiency or resistance. In this study, it was tried to reveal how basil application positively or negatively affects Hemoxygenase 1 (HO-1) and Angiotensin-Converting Enzyme 2 (ACE-2) in kidney tissue of rats with experimental diabetes mellitus with streptozotocin (STZ) by immunohistochemical methods. Forty male rats aged 4-5 months and weighing 200-300 g were used in this study. Rats were divided into five groups control, sham, basil, diabetes, and diabetes+basil. Crossman's triple staining technique was used to examine kidney tissue. Streptavidin-biotin peroxidase technique, which is an indirect method, was used for immunohistochemical examination. It was determined that the fasting blood sugar of rats with diabetes, which were administered basil, was lower. A strong level of hemoxygenase immunoreactivity was detected in the renal cortex of the diabetes and diabetes+basil group, and moderate heme oxygenase immunoreactivity in the renal cortex of the basil, sham, and control groups. ACE-2 immunoreactivity was found to be strong in the renal cortex of the diabetes group, and moderate in the renal cortex of diabetes + basil group. In this context, it has been shown that the application of basil prevents kidney damage by reducing ACE-2 levels in the kidney tissue, as well as regulating blood sugar.