Sağlık çalışanlarında iş stresinin beslenme tutum ve davranışları ile ilişkisi
The association of occupational stress with nutritional attitudes and behaviors in healthcare professionals
  1. Tez No: 734658
  2. Yazar: OĞUZHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada sağlık çalışanlarının beslenme tutumlarının, beslenme davranışlarının ve iş stresinin belirleyicilerinin araştırılması, iş stresinin beslenme tutum ve davranışları ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma Haziran-Ekim 2021 tarihleri arasında İstanbul ili Silivri Devlet Hastanesinde çalışan 289 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Yeme Tutum Testi-Kısa Formu (YTT-26), Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-21) ve İsveç İş Yükü- Kontrol-Destek Anketi (DCQ-TR İş Stresi Ölçeği) kullanılarak toplanmıştır. Yaş ortalaması 34,50±8,30 olan sağlık çalışanlarının %70,6'sı kadın, %54,0'ı lisans mezunudur. Çalışanların %56,4'ü hemşire, ebe ve sağlık memuru, %11,1'i hekim, %10,7'si tıbbi tekniker, %21,8'i diğer meslek gruplarındandır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the nutritional attitudes, nutritional behaviors, and determinants of work stress of healthcare staff, and to examine the association between work stress and nutritional attitudes and behaviors. This cross-sectional study was conducted with 289 healthcare professionals who were working in Silivri State Hospital in Istanbul between June and October 2021. The data were collected by using the Personal Information Form, Eating Attitude Test- Short Form (EAT-26), Three-Factor Eating Questionnaire (TFEQ-21), and Swedish Workload-Control-Support Questionnaire (DCQ-TR Job Stress Scale). A total of 70.6% of the healthcare professionals were women, and 54.0% were undergraduates, with a ort age of 34.50±8.30. Also, 56.4% of the employees were nurses, midwives, and healthcare officers, 11.1% were physicians, 10.7% were medical technicians, and 21.8% were from other occupational groups.