Emlak vergilerinin Türkiye ve bazı Avrupa Birliği'ne üye ülkeler açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 159293
  2. Yazar: SELÇUK ÇAĞRI ESENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİNNUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Türkiye ile Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında uyumlaştırma çalışmaları, günümüzde, çeşitli kollardan hızlanarak devam etmektedir. Sözü geçen bu çalışmalardan biri de, ülkemizin bu ülkelerle vergiler yönünden uyumlaştırılması çabasına yöneliktir. Uygulamada emlak vergileri açısından ülkeler bazında ortak adımlar atılmamış olmasına karşın, bu verginin incelenmesi ve değerlendirilmesi; mevzuatla birlikte uygulamalardaki farklılıkların da görülerek daha etkin ve verimli bir emlak vergisi sistemine ulaşılabilmesi ve giderek artan yerel yönetimlerin güçlendirilmesine yönelik politikalar çerçevesinde önem arz etmektedir. Günümüzde emlak vergileri, Avrupa Birliği'ne üye birçok ülkede olduğu gibi, ülkemizde de yerel yönetimlerin en önemli vergi gelir kaynaklarından birisidir, incelenen bazı ülkelerde, yerel yönetimlerin vergi gelirlerinin tamamına yakınını bu vergi vasıtasıyla elde etmek yolunu tercih ettiği görülmektedir. Bunda en önemli neden; bina, arsa ve arazinin görünür ve taşınmaz niteliğinden dolayı kavranmasının kolay olması ve bununla birlikte kontrol altında tutulabilir bir niteliğe sahip olmasıdır. Yine bu anlamda, düzenlilik, sadelik ve basitlik prensiplerinin yerleştirilebildiği bir emlak vergisi sistemi; ülkeler açısından mali, iktisadi, sosyal, idari ve siyasi olarak kendisinden beklenen performansı sağlayabilecektir. Ülkemizde daha sağlıklı bir emlak vergisi sistem ve uygulamasının oluşturulabilmesini amaç edinen bu araştırmada; Birinci bölümde; genel olarak servet vergileri açıklanarak emlak vergisinin servet vergisi içerisindeki yeri ile bu verginin gelişimi, özellikleri ve iktisadi etkileri incelenmiştir.ikinci bölümde; Avrupa Birliği'ne üye bazı ülkelerin emlak vergisi mevzuatları ana hatlarıyla incelenmiştir. Üçüncü bölümde, emlak vergisinin Türkiye'deki uygulaması; verginin ülkemizdeki gelişimi ve mevzuat yönü ile incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise, emlak vergileri; ülkeler bazında yetki ve mali paylaşım yönünden incelenmiş, çeşitli ekonomik göstergeler içerisindeki payları itibariyle karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve son olarak da bu verginin uygulamaya ilişkin sorunlar açısından Avrupa Birliği'ne üye bazı ülkelerdeki görünümü ile ülkemizdeki uygulamasının değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the studies of system integration and orientation between Turkey and European Union Countries has rapidly been improved. Those studies mentioned above, includes our country and European Union tax system integration and improvement. Although there are no common policies taken about property taxes on the basis of the member countries, study and evaluation concept is important in this application. The application of property tax is important in order to increase the efficiency of the property tax system and also for strengthining the local governments. Nowadays, property tax is one the most important tax resource in local government tax revenues both for Turkey an European Union countries. In some of the observed countries, the local governments prefer to gain almost all of their tax revenue from property tax. The reason of the preference of property tax is the high visibility and immobility of the tax base of the property. In advance, regularity and simplicity principles in any property tax, can supply the expected performance of it in financial, economical, social, administrative and political issues. This research which aims to achieve an efficient property tax system and application in our country, explains; The first section defines, wealth taxes and the position of the property taxes in wealth taxes. The development, specialities, economical affects of property taxes are also explained. The second section defines, the policies and taxation laws regarding the property tax in European Union member countries.The third section clarifies the application of property tax in Turkey, development of the tax and policies taken in the country. The last section explains the property tax in terms of authority and financial share in different countries and compares economical applications and economical indicators. Finally, it evaluates the problems of application for the member countries and for our country.