Türk Banka Hukukunun tarihsel gelişimi
The historical development of Turkish Bank Law
- Tez No: 734688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖRSTEN ESİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın konusu, Osmanlı Klasik Dönemi ile Erken Cumhuriyet Dönemi arasındaki süreçte Türk Banka Hukuku'nun tarihsel gelişimini incelemektir. Konu üç ayrı bölüm başlığı altında ele alınmıştır. Birinci bölümde; Osmanlı Klasik Dönemi ile Tanzimat Fermanı'nın ilanı arasındaki dönemde uygulanan ve kaynağını doğrudan İslam Hukuku'ndan alan finans sağlama metotları, dönemin en sistematik finans kaynağı olan para vakıfları, ve sarraf uygulaması incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; Tanzimat Fermanı'nın ilanı ile Cumhuriyet'in ilanı arasındaki dönemde banka hukuku mevzuatı araştırılmıştır. Bu dönemde Osmanlı Devleti'nde kurulan ilk bankalar ve diğer finans kaynaklarının kuruluş mevzuatları, uygulanmalarındaki aksaklıklar ve aksaklıkların çözümü için yapılan mevzuatlar incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Türkiye Cumhuriyet'in kurulduğu ilk yıllarda devletin ekonomik gelişimine etki eden ana faktörler ve bu faktörlerin banka hukuku mevzuatına olan etkileri araştırılmıştır. Cumhuriyet döneminin ilk banka kanunları ve bu kanunlardaki değişikliklerin sistematiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research's subject is to examine the historical developments of Turkish bank law in the process of between Ottomon classical period and the early period of Republic of Turkey. The subject is divided to three main sections. In the first section; financing methods which applied and sourced directly from Islamic law, money foundations which are the most systematic source of finance for the period and the moneychanger application are examined. In the second section; the bank law regulations are researched in the period of time between the Edict of Tanzimat and the proclamation of the Republic. In this period of time; the regulations of establishment about the first banks and the other financial resources which were established in the Ottoman Empire, the application problems of bank laws regulations and the regulations of solving these problems are examined. The third and the last section focuses on the main factors which effects the economical improvements of the state and these factors' influences to the bank law regulations in the early times of the Republic. In addition that the first banks of the Republic and the systematic of this banks regulations' changes are examined.